Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi"nin yapılacağı Kral Abdülaziz Uluslararası Konferans Merkezi'ne giriş yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan konferans merkezine gelişinde Suudi yetkililer tarafından karşıladı. Liderler, aile fotoğrafı verdikten sonra zirvenin yapılacağı toplantı salonuna geçti.

Zirvede Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik ediyor.

TÜRKİYE

Zirvede konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

"İnsan hak ve hürriyetlerini dilinden düşürmeyen Batılı ülkelerin Filistin'de süregelen katliamlar karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir"

"(Gazze'de) Hastanelerin, okulların, mülteci kamplarının bombalandığı, sivillerin katledildiği, tarihte eşi benzeri görülmemiş barbarlıkla karşı karşıyayız"

"(Gazze) Zulüm karşısında susanlar da en az zalimler kadar akan kana ortaktır"

"(Gazze'de) Hastaneler başta olmak üzere acil ihtiyaç içindeki yerlere akaryakıt ulaştırılması hayati önemdedir"

"Gazze'nin yeniden ayağa kaldırılması için İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir fon kurulması gerektiğine inanıyoruz."

"Filistin meselesi görmezden gelindikçe bölgede normalleşme çabaları akim kalmaya mahkumdur."

"(İsrail-Filistin) Tesis edilecek barışın korunması için garantörlük dahil gerekli gayreti göstermeye hazırız"

"Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Barış şehri olarak bilinen Kudüs'ün ve tüm Filistin topraklarının eski günlerine kavuşması hepimizin dileğidir"

"Batı'nın şımarık çocuğu gibi davranan İsrail yönetimi, yol açtığı tahribatı tazmin etmek mecburiyetindedir."

"İsrailli bakanlar tarafından varlığı ikrar edilen nükleer silahlar araştırılmalı, uluslararası denetimden kaçırılanlar varsa ortaya çıkarılmalıdır"

FİLİSTİN

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas: "Halkımızın Gazze ya da Batı Şeria’da yerinden edilmesi yönündeki tüm çabaları kesin olarak reddediyoruz."

ÜRDÜN

Ürdün Kralı 2. Abdullah: "İsrail'in Gazze'ye su ve gıda girişini engellemesi savaş suçudur."

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: "Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonların derhal durdurulması ve ablukanın kaldırılması yönündeki talebimizi yineliyoruz."

KATAR

Katar Emiri Şeyh Temim: "Sağlık tesislerinin hedef alınmasını ve bunun kanıtlanmamış iddialarla meşrulaştırılmasını en güçlü şekilde kınıyoruz."

İRAN

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: "İslam ülkeleri, Filistin halkını silahlandırmalı ve İsrail ordusunu terörist örgüt ilan etmelidir."