Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlere yönelik şiddete ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. 

KAPSAMLI DÜZENLEME GELİYOR

Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Evlatlarımıza kattıkları bilgi ve değerler bütünüyle ülkemizin kalkınma mücadelesinde hayati önemde olan öğretmenlerimizi her türlü olumsuzluktan korumak, onlara mesleklerini icra edecekleri rahat ve güvenli ortamı sunmak asli görevimizdir. Ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizi inşa ve ihya eden öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükûmet olarak öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz.”

“CEZALAR YARI ORANINDA ARTACAK”

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanun teklifi olarak meclise sunacakları düzenlemeyle, öğretmenlere yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezaların yarı oranında artırılacağına da dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek. Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek. Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız da görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak. Öğretmenlerimiz müsterih olsun. Böylesine önemli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakarca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız. Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum." 

"GÜVENLİ ORTAM SAĞLAMAK ASLİ GÖREVİMİZ"

Erdoğan paylaşımının devamında, öğretmenleri her türlü olumsuzluktan koruma ve onlara güvenli bir ortam sağlamanın asli görevleri olduğunu da bildirdi.

"Evlatlarımıza kattıkları bilgi ve değerler bütünüyle ülkemizin kalkınma mücadelesinde hayati önemde olan öğretmenlerimizi her türlü olumsuzluktan korumak, onlara mesleklerini icra edecekleri rahat ve güvenli ortamı sunmak asli görevimizdir." ifadelerini kullanan Erdoğan, ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceği inşa ve ihya eden öğretmenlerin başlarının tacı olduğunu da dile getirdi. 

"TUTUKSUZ YARGILAMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK"

Bu anlayış ve kararlılıkla, sahip çıkan bir hükûmet olarak öğretmenlere ve diğer eğitim çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceklerini kaydeden Erdoğan, paylaşımında şu bilgileri paylaştı:

"Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle, öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak. Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek. Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek. Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız da görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak. "

"ÖĞRETMENLERİMİZ MÜSTERİH OLSUN"

Paylaşımında, "Öğretmenlerimiz müsterih olsun."  ifadelerini kullanan Erdoğan, böylesine önemli bir mesleği ülkenin her bölgesinde fedakarca yürüten öğretmenlere karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını aktardı. 

Erdoğan, "Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum." dedi.

Editör: Murat Kaya