Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Rama ve heyetini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkardık. Hedefimiz 2 milyar dolara çıkarmak. Arnavutluk'ta 3 ay gibi kısa bir sürede dostluk hastanemizi inşa ettik.

ARNAVUTLUK'UN FETÖ İLE MÜCADELEDE HASSASİYETİNİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ

Arnavutluk'un FETÖ ile mücadelede hassasiyetini biliyoruz. Bunu takdirle karşılıyoruz. İlişkilerimizi zehirlemek için her yol ve yöntemi deneyen bu şer şebekesinin amacına ulaşmasına fırsat vermeyeceğiz. Arnavutluk makamlarının da bu gerçeğin farkında olduklarını görüyoruz. Karşılıklı anlayış çerçevesinde örgütle mücadelemizi sürdüreceğiz.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ ZULMÜNÜ DE ELE ALDIK

Görüşmelerimizde İsrail'in Gazze'deki zulmünü de ele aldık. Filistinli kardeşlerimizin güvenliği ve müreffeh geleceklerinin teminat alınması noktasında uluslar arası camianın sorumlulukları ortadır. Gerek Uluslararası Adalet Divanından gerek Birleşmiş Milletler'de izlenen süreçler bu konudaki haklı tutumumuzu net şekilde ortaya koymuştur.

ARNAVUTLUK'UN MAZLUM FİLİSTİN HALKIYLA SERGİLEDİĞİ DAYANIŞMA ÇOK ÖNEMLİDİR

Arnavutluk'da aralık ayında BMGK'da yapılan oylamada tutumuyla tarihin doğru tarafında yer almıştır.  Arnavutluk'un mazlum Filistin halkıyla sergilediği dayanışma çok önemlidir. vKonsey toplantımızda aldığım kararların ve imzaladığımız anlaşmaların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Türkiye Arnavutluk ilişkilerinin bugünkü mükemmel seviyesine ulaşmasına yaptığı eşsiz katkılar dolayısıyla sayın başbakana ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.vDeğerli dostum Rama ve heyetine bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Editör: Halide Tonga