Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da "Birlikte Gelişmek: Sorumluluklar, Eylemler ve Çözümler" temasıyla gerçekleştirilen "TRT World Forum 2023" programına katılım sağladı. Erdoğan, TRT World Forum 2023'ün açılışında konuşma yaptı.

"ADİL BARIŞIN KAYBEDENİ OLMAZ"

Türkiye'nin bölgede daha fazla kan akmaması için elini taşın altına koymaya hazır olduğunu belirten Erdoğan, "Gazze'de devam eden katliam başta olmak üzere küresel ölçekte son derece sancılı dönemden geçiyoruz. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş gündemde geri plana düşmüş olsa da halen tüm yakıcılığıyla devam ediyor. Savaşın ilk aylarında ülkemizin çabalarıyla ortaya konan barış planının değeri gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. O dönem ateşi körükleyenlerin, bölgemizle birlikte tüm dünyaya nasıl bir kötülük yaptıkları artık net görülüyor. Uluslararası kuruluşların sorun çözme kabiliyetlerinin olmadığını bugün daha iyi anlıyoruz. Temennimiz, bizim kendimizi paralayarak dile getirdiğimiz hakikatin tüm taraflarca idrak edilmesidir. Türkiye daha fazla kan akmaması, yıkım yaşanmaması için elini taşın altına koymaya hazırdır. Gerçekten de barışa, özellikle adil bir barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günler yaşıyoruz. Adil barışın kaybedeni olmaz. Kalıcı barışı tesiste her anın bedelini ateşini benzin döken batılılar değil masumlar ödemektedir. Küresel güvenliği sağlamakla mükellef kurumlar yetersiz kalıyor. Kan akmaması için elimizin taşın altına koymaya hazırız" dedi.

"MEDYA OPERASYONLARINA BOYUN EĞMEDİK"

Gazze'de öldürülen gazetecilere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nice medya operasyonunun hedefi haline getirildik ama bunların hiçbirine boyun eğmedik. Gazze'de 70'i aşkın medya mensubu öldü. Amerika'nın, İngiltere'nin, Fransa'nın, Almanya'nın  meşru gazeteleri nerede? Her gün bir gazeteci katlediliyor. Ancak yıllardır bize basın özgürlüğünden dem vuran kurumların hiçbirinin gıkı çıkmıyor. Küresel medya kartelleri Gazze'deki vahşeti gözden kaçırmaya Hamas bahanesiyle gazeteci katliamını meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Basın özgürlüğü ve medya ahlakının ötesinde insan onurunu yok eden bu vicdansızlığı biz reddediyoruz. İsrail güçleri basın menduğlarımızın hakikate ayarlı kameralarını kırmış olsa da hakikatların ortaya çıkmasına engel olamamıştır. Bir kameramız gider bin kameramız gelir" ifadelerini kullandıç

"NETENYAHU KESİNLİKLE LAHEY'DE YARGILANACAK"

Gazze'de yaşananlar ile ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Netenyahu'nun suçlu olduğunu ve Lahey'de yargılanacağını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Vicdanlığı kanatan bu sessizliğin gerisinde suçluluk duygusu var. İsrail'in başı Nethanyahu olmak üzere bunlar suçludur. Terörün yardakçısı olarak teröristtir. Bunlar Lahey'de divanında kesinlikle yargılanacaklardır. Biz bu işin takipçisiyiz. Netanyahu ve yardakçıları yargılanacaktır. Bu katliam bugün Gazze'de yaşanıyor olabilir.  Şayet bu akıl ve vicdan dışı zalimin önüne geçemezsek artık dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse kendini güvende hissetmez. SZulmün çirkin ve vahşi yüzü her yerde karşımıza çıkabilir. Kimsenin kendisini dışında tutamayacağı bir sorumluluk altındayız. Türkiye olarak biz yaklaşan tehlikeyi görüyoruz. Açık açık ifade ediyoruz. Birileri rahatsız olsa da hakkı ve hakikati haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz."

Editör: Ozan Barış Erim