Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 16'ncı Zirvesi, başladı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in ev sahipliğinde düzenlenen zirve öncesi liderler, aile fotoğraf çektirdi.

17950562-728xauto

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mirziyoyev tarafından karşılanarak zirvenin düzenlendiği Taşkent Uluslararası İş ve Kongre Merkezi'ne geldi. Zirvede,  katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

"ÇOCUKLARI DAHİ KATLETMEYİ MEŞRULAŞTIRAN BİR FANATİZMLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Bir ayı geride bırakan Gazze'deki çatışmalara ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Enerji ve gıda fiyatlarındaki aşırı yükselişin tetiklediği enflasyon son 60-70 yılın zirvesine çıkarak sıkıntıları daha da artırdı. Bu zorluklar karşısında etkin mücadelenin yollarını ararken işgal edilmiş Filistin topraklarında başlayan çatışmalar hepimizin yüreğini dağladı. Bugün itibarıyla İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 34'üncü günü geride bıraktık. İsrail tarafından acımasızca öldürülen 11 bine yakın Gazzelinin yüzde 73'ü kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Batılı ülkelerin tam desteğini alan İsrail yönetimi, insanlığa dair ne kadar değer varsa hepsini çiğneyerek okulları, camileri, kiliseleri, hastaneleri, üniversiteleri, sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. Çocukları dahi katletmeyi meşrulaştıran bir fanatizmle karşı karşıyayız."

Batılı ülkelerin İsrail'in tüm bu katliamlarını uzaktan seyrettiğini dile getiren Erdoğan, "Bu ülkeler ve kuruluşlar, bırakın çocuk katillerini eleştirmeyi, ateşkes çağrısı dahi yapamayacak kadar acziyet içindeler. Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'i yakanlara fikir özgürlüğü bahanesiyle göz yumanlar, Filistin bayrağına dahi tahammül edemiyorlar." diye konuştu.

"İNSANİ ATEŞKES İÇİN DİPLOMATİK GİRİŞİMLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ"

"7 Ekim'den beri şahit olduğumuz ikiyüzlülük örneklerini artırmak mümkündür." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca şunları kaydetti:

"Gelişmeler Müslümanlar olarak birliğimizi güçlendirmemiz gerektiğini bizlere bir kez daha göstermektedir. İnsani ateşkesin sağlanması ve çatışmaların yayılmasının engellenmesi için diplomatik girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bölgeye insani yardım ulaştırmak için de yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugüne kadar 230 tonu aşan 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini mısırlı kardeşlerimizin de desteğiyle El Ariş Havalimanı'na sevk ettik. 2 sivil insani yardım gemisinin bölgeye gönderilmesiyle ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Eşimin himayesinde inşallah 15 Kasım tarihinde İstanbul'da devlet ve hükümet başkanlarının eşlerinin katılımıyla uluslararası bir toplantı gerçekleştirilecek. Böylece Gazzeli kardeşlerimizin yaşadığı acıların dindirilmesi için güçlü bir dayanışma sergilenecek."

ERDOĞAN: 11 BİN KADIN, ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ, DÜNYA SESSİZ!

Akan kanın durması noktasında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak sergilenecek duruşun çok çok önemli olduğuna işaret eden Erdoğan, şu ifadelere dikkat çekti:

"Filistin davamızın savunulmasında birlikte sesimizin yükseltilmesi çok ama çok mühim. Hatırlayın Charlie Hebdo olayında 25 kişi öldürülmüştü. Dünya liderleri Paris'te hep birlikte yürüyüş yaptılar. Şu an 11 bin çocuk, kadın öldürüldü, dünya sessiz. Başta Amerika, Batı hep birlikte sessizler. Çocuk ve kadın… Bunları her gün televizyonlarda izliyoruz. Burada özellikle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak hep birlikte Müslümanlar olarak sesimizi bugün çıkarmayacaksak, yükseltmeyeceksek sesimizi ne zaman yükselteceğiz?"