Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın bir çok ülkesinden gençlerle bir araya geldiği etkinlikte, sigara ve tütün kullanımının zararlarıyla ilgili çarpıcı bir benzetme yaptı. 

TÜTÜNE "CANAVAR" BENZETMESİ

Tütün izin, "canavar" nitelemesini kullanan Erdoğan, "Ülkemizde ise her yıl 85 bin insanımızı tütün canavarına kurban veriyoruz." dedi. 

Tutu3

MİLLİ SPORCULAR KATILDI

Erdoğan, “Dünya Tütünsüz Günü ve Çevre Hastası Programı” çerçevesinde Vahdettin Köşkü’nde dünyanın birçok ülkesinden gelen gençleri ağırladı.

Düzenlenen programa serbest dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Encümen, millli para yelken sporcusu Miray Ulaş, dünya şampiyonu milli boksör Ayşe Çağırır, milli atlet Mizgin Ay, oyuncu Berat Efe Parlar ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenciler katıldı.

"HER YIL 85 BİN İNSANIMIZI..."

Programda konuşan Erdoğan “Milyarlarca dolarlık hacmiyle sigara endüstrisinin çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerini hedef aldığını görüyoruz. Tütün endüstrisi yeni ürünlerle ve kanuni boşluklardan da faydalanarak insanların hayatı pahasına kazancına kazanç eklemektedir. Aslında rakamlar sorunun vardığı ürkütücü boyutları ortaya koyuyor. Dünyada her gün 20 bin kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde ise her yıl 85 bin insanımızı tütün canavarına kurban veriyoruz." diye konuştu. 

"TÜTÜN ENDÜSTRİSİ HER YIL 700 MİLYAR DOLAR KAZANÇ SAĞLIYOR"

Tütünün sadece insanı zehirlemediğini, aynı zamanda dünyayı da kirlettiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Dünya genelindeki çocuk nüfusunun yaklaşık yarısı tütün dumanının kirlettiği havayı solumak zorunda kalıyor. Sigara dumanı 4 binden fazla toksik ve kanserojen madde içeriyor. Tütün ürünlerinin içindeki toksin ve diğer kanserojen maddeler havaya yayılarak içen kişinin yakınındakiler için kirli bir ortam oluşturmakta. Tütün kullanmadığı halde tütüne maruz kalanların, yani pasif içicilerin durumu daha vahimdir. Sigaranın bütün bu zararlarına rağmen tütün endüstrisi büyümeye, her yıl 700 milyar dolar kazanç sağlamaya devam ediyor. Şahsımın ilk gençlik yıllarından itibaren sigaraya karşı verdiği mücadeleyi aziz milletimiz çok iyi bilmektedir. Yakın çevremizden başlamak suretiyle tütün kullanan herkesi bu meletin zararlarına karşı açıkça uyardık, varsa sigara paketlerine el koyduk, onlardan bırakacaklarına dair söz aldık.” 

SİGARAYA KARŞI ÖNLEMLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigaraya karşı hayata geçirilen yasal düzenlemelere vurgu yaparak, düzenledikleri çeşitli etkinliklerle gençleri sigara bağımlılığına karşı bilinçlendirmeye özen gösterdiklerini ve kapalı mekanlarda sigara içme yasağından para cezalarının arttırılmasına ve yüksek vergi uygulamasına kadar çok önemli adımlar attıklarını dile getirdi.

Tutu4

"AZ DA OLSA BİR GERİLEME YAŞANDI"

Sağlık uyarılarının sigara paketleri üzerinde daha görünür ve etkili şekilde yer almasını sağladıklarını da hatırlatan Erdoğan, "Dumansız hava sahası ve havanı koru kampanyaları ile toplumsal farkındalığı arttırmaya çalıştık. Tütün ürünlerine karşı en kararlı mücadeleyi yürüten hükümetler bizim hükümetlerimizdir. Tavizsiz tavrımız neticesinde ülkemizde sigara kullanımında az da olsa bir gerileme yaşandığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bu sinsi tehlikeye karşı bütün vatandaşlarımızın, tüm insanlığın teyakkuz halinde olması gerektiğine inanıyorum. İnşallah bundan sonra da mücadelemizi daha kararlı şekilde sürdüreceğiz. Sorumluluk duygusu ile hareket ederek akranlarınıza örnek olduğunuz için her birinizi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK SİGARAYA İZİN YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektronik sigarayla ilgili de, "Elektronik sigarayla da bizim ülkemize değişik kanallarla girmenin mücadelesini çok veriyorlar. Bazı hepinizin de duyduğu bildiği markalar var, müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu. 

ŞAHİKA ENCÜMEN: "DENİZLERİMİZE ULAŞAN 8 MİLYON TON ÇÖPÜN YÜZDE 73'Ü İZMARİT"

Programa katılan Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Encümen ise sigaranın zararlarının denizin altında da görüldüğünü belirterek, “Dünyamızın 4’te 3’ü sularla kaplıyken ben de denizlerimizde en çok sigara izmariti atığı ile karşılaşıyorum. Hatta denizlerimize ulaşan 8 milyon ton çöpün yüzde 73’ü sigara izmariti. Şu an içinde bulunduğumuz küresel iklim krizinde maalesef denizlerimiz bizim atıklarımız yüzünden boğuluyor. Aynı zamanda bir sıfır atık elçisi olarak yaptığımız kıyı temizliği çalışmalarında, su altı çalışmalarında gördüğümüz o pozitif değişimler bana umut veriyor. Nefesimizin sonuna kadar mücadeleye devam etmemiz gerekiyor.” dedi.

Programda diğer soporcular da sigaranın zararları ve sağlığın önemi üzerine konuşmalar yaptı. 

Editör: Murat Kaya