Bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ettiği bilinen Türk Sinemasının önemli ismi yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu’nun yaşamını yitirdiği iddia edildi. Kısa sürede yayılan haberler üzerine Cüneyt Özdemir, sosyal medya hesabından "Aile büyüğümüz Türker İnanoğlu’nu hastaneye kaldırdık. Kendisi hayatta, yaşıyor. Lütfen aile bireyleri dışındaki haberlere itibar etmeyiniz." demişti. Bakan Koca, sinema dünyasını üzen acı haberi verdi.

Türkerinanoğlu1

"SEVENLERİ OLARAK ACIMIZ BÜYÜK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, usta ismin vefat haberini, "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük." ifadeleriyle duyurdu.

TÜRKER İNANOĞLU'NUN CENAZESİ NE ZAMAN?

Merhum Türker İnanoğlu'nun cenazesi, öğle namazını müteakip Levent Barboros Hayrettin Paşa Camii'nde kılınacak olup Kanlıca Aile Mezarlığına defnolunacak.

Cüneyt Özdemir, usta sanatçının cenaze töreni programıyla ilgili paylaşım yaptı.

TÜRKER İNANOĞLU KİMDİR?

Türk film yönetmeni, yapımcı, senaryo yazarı ve iş insanı Türker İnanoğlu, 18 Mayıs 1936 tarihinde Safrabolu'da dünyaya geldi. 1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi.

Türkerinanoğlu4

Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1960 yılında yaptığı Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu. 1979'da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı. Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak'ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açtı.

Editör: Kübra Şenal