Eski İsrail BM (Birleşmiş Milletler) Daimi Temsilcisi Dan Gillerman, Filistin halkı için dünyanın duyduğu endişenin kendisini çok şaşırttığını kaydederek, Filistin halkını, "korkunç, insanlık dışı hayvanlar" ifadeleriyle niteledi.

İngiliz Sky News televizyonunda canlı yayınına bağlanan eski İsrailli diplomat Dan Gillerman, İsrail-Filistin çatışması üzerine yöneltilen sorulara yanıt verdi.

Sky News spikerinin, "Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasıyla ilgili, abluka ve Gazze'ye yakıt girişinin engellenmesinin gerçekten gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna Dan Gillerman şu cevabı verdi:

"Dünyanın ve aynı zamanda İngiltere'nin, Filistin halkı için, aslında bu yüzyılın gördüğü en kötü vahşeti ve Holokost'tan bu yana Yahudilerin maruz kaldığı en kötü vahşeti gerçekleştiren bu korkunç, insanlık dışı hayvanlar için gösterdiği sürekli endişe beni çok şaşırtıyor. ABD, 11 Eylül'e tepki gösterdiğinde, insanların Taliban ya da El Kaide için gözyaşı döktüğünü hatırlamıyorum. Ülkeniz İngiltere de onlara katıldı ve hatta Kraliyet (askerlerini) Afganistan'a savaşmaya gönderdi. Ukraynalılar, Rusya'nın işgaline tepki gösterdiğinde, insanların zavallı Rus askerleri ve onların yeterli yiyecekleri olup olmadığı konusunda endişelendiklerini hatırlamıyorum. Birdenbire herkes büyük bir insani yardımsever oldu ve iki buçuk hafta önce olanları tamamen unuttu ki bu unutulmaz ve affedilmez bir şey."

Kaynak: AA