Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde binlerce canımızı yitirdik, 11 ilde binlerce vatandaş evsiz kaldı. Felaketin yıl dönümünde Prof. Dr. Naci Görür, depremden etkilenen illerimizden birini uyararak "Kendi depremini yaşamadı" ifadelerinde bulundu.

Naci Gorur 06022024 1

ADIYAMAN’A UYARI

Depremin yıl dönümünde acımız hala tazeyken, Türkiye için deprem tehlikesi ne yazık ki devam ediyor. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremde felaketi yaşayan illerden biri olan Adıyaman'ı uyardı. Görür, Adıyaman'ın kendi depremini henüz yaşamadığını belirterek "Deprem olma periyodu belki de 50 seneye çekildi" ifadelerinde bulundu. İşte Naci Görür'ün açıklamalarının devamı...

Naci Gorur 06022024 2

"TEKERRÜR PERİYODU 500 SENEDE BİR"

Adıyaman'ın kuzeyinden geçen büyük bir levhanın olduğunu ve deprem üreten bu levhaların sürekli hareket ettiğini belirten Naci Görür, "Adıyaman levha sınırına çok yakın bir yerde yerleşmiştir. Dolayısıyla bu fay, Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde deprem üretir. Şimdi bu ne kadar zamanda deprem üretir? Bunun tekerrür periyodu 500 senede birdir. Her 500 senede bir deprem üretir. Her 500 senede bir aşağı yukarı Karlıova'dan Antakya Suriye'ye kadar olan yer, yerle bir olmuş. Yapılmış, bir daha yerle bir olmuş, bir daha yapılmıştır.

Naci Gorur 06022024 3

"ADIYAMAN HENÜZ KENDİ DEPREMİNİ YAŞAMADI"

Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Bu Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için sizde yakın olduğunuz için duydunuz. Yakınsınız diye sizi de yıktı. Yalnız deprem olduğu zaman, bir fay kırıldığı zaman içindeki enerjinin yüzde 20'sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder. Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına denk gelen enerjiyi açığa çıkarttı.

Naci Gorur 06022024 6

"DEPREM PERİYODU ÖNE ÇEKİLDİ"

Muazzam bir enerji. Şimdi bu enerjinin önemli bir kısmı hemen yakınında olan Bitlis Zağros Kuşağı'na yüklendi. Ne demektir bu? Bu kuşakta deprem olma periyodunu öne çekti demektir. Yani 300-500 sene sonra deprem üretecekken, ekstra bir enerji yüklendiği için belki de 50 seneye çekti" dedi.

Naci Gorur 06022024 7

Editör: Gündem Editörü