İsrail ordusunun Gazze'deki sivilleri hiçe sayan saldırıları devam ederken, bölge ülkeleriyle görüşme turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye'ye de gelerek Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü.

Görüşmede Hakan Fidan, İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almasının ve insanları yerlerinden etmesinin önlenmesi, derhal tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Blinken ise İsrailliler ve Filistinliler için kalıcı ve sürdürülebilir barış şartlarının oluşturulması amacıyla çalışmaya devam ettiklerini ve krizin çözülmesinden sonra ne yapacaklarına dair yol arayışında olduklarını belirtti.

'GAZZELİLER TÜRKİYE'YE YERLEŞTİRİLECEK' İDDİASINA YALANLAMA

İki bakanın görüşmesi sonrasında 'Fidan ile Blinken'ın Gazzelilerin tahliyesinde anlaştığı ve Gazzelilerin Türkiye'ye yerleştirileceği' iddiaları gündeme gelirken, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu iddiaları yalanlayarak, "Asılsız iddialara itibar etmeyiniz" açıklamasında bulundu.

dezenformasyonla-mucadele-merkezi-aciklama-1

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı  Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşen Antony Blinken, Gazzelilerin tahliyesinde anlaştıklarını belirtti. Gazzeliler, Türkiye'ye yerleştirilecek" iddiası doğru değildir.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD'li mevkidaşı Antony Blinken arasındaki görüşmede, "sivillerin Gazze'den çıkarılarak Türkiye'ye yerleştirilmesi" gibi bir konu herhangi bir surette gündeme gelmemiş, sivillerin Gazze'den çıkarılması konusunda herhangi bir anlaşma yapılmamıştır.

Türkiye ve ABD'den diplomatik kaynaklar, "görüşmede sivillerin korunması, Gazze'deki sivillere insani yardımın ulaşmasının sağlanması ve Gazze'de yaşayan insanların yerlerinden edilmesinin önlenmesinin" konuşulduğunu açıklamıştır.

Ayrıca Blinken'in iddia edildiği gibi bir açıklaması bulunmamaktadır. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz."