Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Oruç ibadetini yerine getiren vatandaşların en sık arattığı konulardan biri ise oruçluyken diş fırçalamak.  Peki diş fırçalamak orucu bozar mı? Oruçluyken diş fırçalanır mı, gargara orucu bozar mı? İşte, yanıtı..

Dis Fircalamak Orucu Bozar Mi Orucluyken Gargara Yapilir Mi 11 M A R T2024 1

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Din İşleri Yüksek Kurulu soruyu şöyle yanıtlıyor: Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva'l-Hindiyye, 1/202). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur.Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce veya iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa da macun kullanılmaması uygun olur. 

Dis Fircalamak Orucu Bozar Mi Orucluyken Gargara Yapilir Mi 11 M A R T2024 2

AĞIZ SPREYİ VE GARGARA ORUCU BOZAR MI?

Ağız ve burundan alınıp mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu itibarla, ağız kokusunu önlemek veya diş ağrısını gidermek maksadı ile ağza sıkılan sprey ve benzeri maddeler yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.

Editör: Yağmur Güzel