Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Aleynik'i kabul etti.
Dışişleri Bakanlığının X isimli sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin yapılan paylaşımda, Bakan Fidan'ın Belaruslu mevkidaşı ile Ankara'da görüştüğü ifade edildi.

Edinilen bilgiye göre ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular, Gazze’deki insanlık trajedisi görüşme gündeminin ele alınan ana başlıkları arasındaydı. 

"TÜRKİYE, UKRAYNA'DAKİ SAVAŞIN SONA ERMESİ İÇİN MÜZAKERELERE EV SAHİPLİĞİNE HAZIR"

Dışişleri Bakanı Fidan'ın görüşmede, Ukrayna’daki savaşın, uluslararası hukuk temelinde sona ermesi gerektiğini vurguladığı ve taraflar arasında irade oluşursa Türkiye'nin müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğunun altını çizdiği aktarıldı.

Fidan, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşın, uluslararası hukuk temelinde, barışla sonlanmasını arzu ettiğine dikkati çekti.

TÜRKİYE ELİNDEN GELENİ YAPMAYA HAZIR

Savaşın uzamasının hem bölgesel hem küresel düzeyde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken Fidan, Türkiye’nin barışın tesisi için elinden geleni yapmayı sürdüreceğini, taraflar arasında irade oluştuğu takdirde müzakerelere ev sahipliği yapmaya da hazır olduğunu ifade etti.

HAKAN FİDAN: FİLİSTİNLİLERE YAPILAN ZULÜM KARŞISINDA SESSİZ KALINAMAZ!

Bakan Fidan, İsrail’in şiddet yoluyla güvenlik tesis edemeyeceğini vurgulayarak "Filistinlilere uygulanan zulüm ve şiddet karşısında sessiz kalınamaz." dedi.

"Gazze’de uygulanan zulüm ve vahşet karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğine" işaret eden Fidan, görüşmede, bir an önce tam ateşkes sağlanması, insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılmasının temini, kalıcı barış yönünde adımlar atılması için Türkiye’nin yoğun çaba harcadığını aktardı.

Diğer yandan iki bakanın sabah saatlerinde düzenleyeceği ortak basın toplantısı iptal edilmişti.

Kaynak: AA