Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, AB'ye üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre toplantıda Bakan Kuleba, Rusya ile savaşta Ukrayna Kara Kuvvetlerinin gücünün özel anlam taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"UKRAYNA ASKERİNE NASIL YARDIMCI OLURUZ?" SORUSUNA YANIT İSTEDİ

"Hava ve deniz kuvvetleri önemli. Ancak şu an asıl yük kara kuvvetlerinin omzunda. Siyasi konuları bir tarafa bırakarak, 'Ukrayna askerine nasıl yardımcı oluruz?' sorusuna yanıt verelim. Sizlerden ordumuza 1 milyon merminin temini kararını onaylamanızı bekliyoruz. AB'den daha fazla askeri yardım bekliyoruz."

RUSYA'YA YÖNELİK 12. YAPTIRIM PAKETİ

Bakan Kuleba, Ukrayna'ya yönelik savaş başlatan Rusya'ya yönelik 12'nci yaptırım paketinin yürürlüğe girmesini talep etti.

Öte yandan Kuleba, AB Komisyonu'nun Ukrayna ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye ettiğini hatırlatarak bu sayede Ukrayna halkının moral bulduğunu vurgulayarak "Bu karar mücadelemizin boş olmadığını bir daha ortaya koydu." ifadesini kullandı.

Bakan Kuleba, Ukrayna'nın üyeliği süreciyle ilgili diyaloğu başlatma kararının aralıkta açıklanacağına ilişkin umudunu paylaştı.