1994 yılında Ruanda Cumhuriyeti’nde yalnızca yüz gün içinde aşırı ve uç Hutular tarafından 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu katledildi. Tarihin en kanlı soykırımları arasında yer aldı. 
Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından, Ruanda soykırımının 30’uncu yıl dönümü için taziye mesajı yayımlandı. Paylaşımda, “Ruanda Cumhuriyeti’nde 1994 yılında yaşanan Tutsilere Yönelik Soykırımı 30. yıl dönümünde derin üzüntüyle hatırlıyoruz. Yaşamını yitirenleri bir kez daha saygıyla anıyor; dost Ruanda devletinin ve halkının acılarını paylaşıyor, taziyelerimizi sunuyoruz. Ruanda’nın geçtiğimiz otuz yılda toplumsal barışın ve ulusal birliğin sağlanması, ekonomik ve sosyal kalkınmanın temini bakımından kaydettiği başarıları takdirle karşılıyoruz. Ruanda’daki huzur, istikrar ve refah ortamının daim olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dışişleribakanlığı1

ANMA TÖRENİNE İŞTİRAK EDİLECEK

Kigali’de düzenlenecek olan törene Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız’ın katılacağı belirtilen açıklamada, “Kigali'de 7 Nisan 2024 tarihinde düzenlenecek “1994 Tutsilere Yönelik Soykırımın 30. Yıl Dönümü Anma Töreni”ne Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız iştirak edecektir. Türkiye’nin her türlü insanlığa karşı suç, ırkçılık, İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve aşırıcı ideolojinin karşısında olduğunu yineliyoruz” denildi.

Editör: Kübra Şenal