Yazılım mühendisi Mustafa Akçakaya'nın "KuranGPT" adını verdiği bu dil modeli, inananlara ulaşılabilirlik noktasında kolaylık sağlasa da eleştiriler de söz konusu. Türkiye'de din işleriyle ilgili en yüksek devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan isminin paylaşılmaması şartıyla Euronews'e konuşan yetkililer, KuranGPT'ye eleştirdi. "İslamiyet'in bir bütün olarak Kur'an-ı Kerim'den ibaret olmadığını" ve "hadis, fıkıh gibi birden fazla farklı ilimden beslendiğini" belirten yetkililer, henüz gelişim aşamasındaki KuranGPT'nin "yanıltıcı olabileceğini" düşünüyor. Hadisler, İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'e atfedilen sözler anlamına gelirken ederken "fıkıh", İslami kanunların teorik ve pratik uygulama çalışmalarına verilen isim.

KuranGPT'yi hazırlayan Akçakaya, ChatGPT'nin kullanıcılara sunduğu, eğitilebilir bir dil modeli olan Custom GPT'ye Kur'an-ı Kerim'in Türkçe ve Arapça versiyonunu tanıttığını, henüz gelişim aşamasındaki çalışmanın kitaptan referanslarla cevap verebildiğini söylüyor. Akçakaya, Euronews'ün röportaj talebine henüz karşılık vermedi. KuranGPT, kendisine sorulan soruları Kur'an ayetlerinden yola çıkarak, uzun süredir tartışılan dini meseleleri de cevaplayabiliyor. Örneğin, Türkiye'de de tartışmalara neden olan "miras" konusuna dair temel bir soru sorulduğunda KuranGPT, Nisa Suresi'nin 11., 12. ve 176. ayetlerini referans göstererek uzun bir cevap veriyor.

İLK DEĞİL

KuranGPT, İslam ile yapay zekanın buluştuğu ilk örneklerden biri olsa da İncil ve Tevrat gibi kutsal kitaplar için hazırlanmış CustomGPT örnekleri de var. Bunlardan en bilineni ise Kitab-ı Mukaddes için eğitilmiş olan BibleGPT. Model, Tevrat'ı (Eski Ahit) ve İncil'i (Yeni Ahit) kapsayan tüm metinleri inceleyip açıklama yapabileceğini ifade ediyor. Ayrıca sadece Tevrat'a yönelik TorahGPT ve İncil için düzenlenmiş GospelGPT gibi iki ayrı model daha bulunuyor.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu