Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki bölgede 20 Haziran gecesi meydana gelen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği anız yangınının nedeni ortaya çıktı.

ÇIKIŞ NEDENİ ELEKTRİK DİREĞİ

Bilirkişi raporuna göre yangının çıkış nedeninin elektrik direği olduğu tespit edildi. Öte yandan bölgeye elektrik veren Dicle Elektrik ise, yangından 1 gün sonra yaptığı açıklamada, yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını duyurmuştu.

Elkdrk

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA BELİRTİLDİ

15 kişinin can verdiği feci yangının çıkış nedeninin, elektrik direği olduğu, hazırlatılan bilirkişi raporuna yansıdı. 

3 GÜN SONRA ANLAŞILDI

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki bölgede 20 Haziran gecesi meydana gelen ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği anız yangınının nedeni 3 gün sonra ortaya çıktı.

Aniz Yang3

DİCLE ELEKTİRİK REDDETMİŞTİ

Anız yangınıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, yangının çıkış nedeninin elektrik direği olduğu öğrenildi. Öte yandan bölgeye elektrik veren Dicle Elektrik (DEDAŞ) ise, yangından 1 gün sonra yaptığı yazılı açıklamada, anız yangınının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını bildirmişti.

Aniz Yang6

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi'nde 20 Haziran saat 22.15'te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru ilerlemiş, ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu söndürülmüştü.

15 kişinin hayatını kaybettiği yangından 78 kişi etkilenmişti.