Karadeniz'de gaz keşfinin ardından bir müjde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmiş, mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken 25 metreküplük doğal gaz bedelinin bir yıl boyunca ücretsiz olacağı duyurulmuştu.

İNDİRİM MAYIS AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Nisan ayında doğal gaz faturalarını devlet öderken, yaz dönemi boyunca da faturalara doğal gaz tüketim bedeli yansıtılmadı. 4-5 aydır 3.2 milyar metreküplük doğal gaz bedeli Hazine tarafından karşılanırken, yapılan toplam destek miktarı 16 milyar TL'ye ulaştı.

Ancak sonbaharın gelişi ve sıcaklığın düşmesi ile kombiler yeniden yanmaya başlayacak. Ancak su ve mutfakta kullanılan 25 metreküplük doğal az bedeli 1 Mayıs 2024'e kadar yine ücretsiz olacak. 

AYLIK 153 LİRA DEVLETTEN

Konutlarda doğal gaz metreküp fiyatlarında Türkiye ortalamasının 6.13 TL olduğu düşünüldüğünde, bu tarihe kadar faturalardan aylık 153.25 TL alınmayacağı hesaplandı.

para tl 1

Ön ödemeli sayaç kullanıcıları ise kendi satın aldıkları gazdan ön tüketim yapacaklar, yeni yüklemeye gittiklerinde 25 metreküplük hak edişleri kartlarına ücretsiz yüklenerek mahsuplaşma yapılacak.

DESTEK 43 MİLYARI BULACAK

Ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında vatandaşın faturalarına Mayıs 2024'e kadar toplamda 43 milyar TL'lik katkıda bulunmuş olunacak.

Mevcutta doğal gaz faturalarının yüzde 75'ini, elektrik faturalarının ise yüzde 50'sini sübvanse etmeye devam eden hükümet, geçen yıl vatandaşa 200 milyar TL'lik enerji desteği verdi. Bu yıl ise bu desteğin 394 milyar TL'ye çıkması bekleniyor.