Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YSK (Yüksek Seçim Kurulu)’nın Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının DEM Partili Abdullah Zeydan'a verilmesi kararına tepki gösterdi.

HUKUKİ TARTIŞMA

Doğu Perinçek, partisinin İstanbul İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, Abdullah Zeydan'ın hukuken belediye başkanlığı makamına oturmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

Dogu Perincek 04042024 Aa (1)

YSK'NIN KARARI

YSK'nın dün Van İl Seçim Kurulunun kararını kaldırıp Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının Abdullah Zeydan'a verilmesi kararı aldığını anımsatan Doğu Perinçek, "Yüksek Seçim Kurulu ne yazık ki Güneydoğu illerimizdeki birtakım terör eylemlerine, yakıp yıkma eylemlerine boyun eğerek, Van belediye koltuğuna PKK'nın adamını oturtmuştur." diye konuştu.

Abdullah Zeydan(1)

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ŞARTLARI

Belediye başkan adaylığı şartlarının mahalli idareler seçimine ilişkin kanunda düzenlendiğini kaydeden Doğu Perinçek, bu kanunda anayasa ve yasalardaki koşullara gönderme yapıldığını vurguladı.

Dogu Perincek 04042024 Aa (3)

ANAYASA'YA REFERANS

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, Anayasa'nın 76'ncı maddesinin ikinci fıkrasında kimlerin milletvekili olamayacağı sayılırken, kimlerin belediye başkanı ve belediye meclis üyesi olamayacağının da sayıldığını anlatarak, buna göre terör eylemlerine katılanların, bu eylemleri teşvik ve tahrik edenlerin milletvekili olamayacağını, dolayısıyla belediye başkanı ve belediye meclis üyesi de olamayacağını söyledi.

Editör: Mevlüt Peker