Sosyal medya üzerinden 'ek gelir kazanmak ister misiniz' başlıklı reklamlar yayınlayan fırsatçılar, ağına düşürdükleri kişilere ek gelir imkanı sunacaklarını vaadederek dolandırıyor. Arnavutköy'de yaşayan Batuhan Yerdelen isimli genç de sanal dolandırıcıların tuzağına düşerek 30 bin TL parasından oldu.

Dolandırıcılar, özellikle pandemi döneminde artan internet kullanımı sonrasında sanal ortamda yeni tuzak yöntemleri geliştirdi.

"EK GELİR KAZANMAK İSTER MİSİNİZ"BAŞLIKLI REKLAMLAR KİLİT NOKTA

Sosyal medya platformları üzerinden "ek gelir kazanmak ister misiniz" başlıklı reklamlar yayınlayan dolandırıcılar, reklama tıklayan kişilere kendilerine internet ortamında yapacakları görevler vereceklerini ve tamamlanan görevler sonrasında para kazanacaklarını söylüyor.

Görevleri yapmak için para yatıran kişiler, küçük miktardaki ödemeleri geri alırken görevlerin ilerlemesiyle birlikte artan miktardaki ödemeleri geri alamadı. 

30 BİN TL DOLANDIRILDI

Sosyal medya üzerinden tıkladığı reklam sonucunda para kazanma hayali kuran Arnavutköy'de yaşayan Batuhan Yerdelen isimli genç de 30 bin TL dolandırıldı. Yerdelen emniyete giderek dolandırıcılardan şikayetçi oldu.

"POLİSLE ÇALIŞIYORUZ" YALANI  

Mağdurların düştükleri durum karşısında dolandırıcıların rahat tavırları ise pes dedirtti. Kendi oluşturdukları mesajlaşma platformu üzerinden dolandırıcılık işlemini gerçekleştiren dolandırıcılar kendilerini şikayet edeceğini söyleyen mağdurlara ise polislerle beraber çalıştıklarını söyleyerek polis fotoğrafları yolladı.

POLİS FOTOĞRAFLARI İLE KANDIRDILAR

Kendilerinin dolandırıldığını anlayan sosyal medya kullanıcılarını paralarını kurtarmak için yaptıkları yazışmalarda dolandırıcılara kendilerini şikayet edeceklerini ve polise gideceklerini söylediklerinde ise inanılmaz cevaplar aldılar. Dolandırıcılar mağdurlara, polislerin ve karakol ortamının bulunduğu alanların fotoğraflarını atarak kendilerinin polislerle çalıştığını söyledi. O konuşmalarda mesajlaşma uygulamasında kayıt altına alınırken mağdurlardan Batuhan Yerdelen ise dolandırıcılardan şikayetçi oldu.

"BELEŞTEN PARA KAZANMAK OLMUYOR"

Yaşadığı mağduriyeti anlatan Batuhan Yerdelen, şunları kaydetti:

“Ben Arnavutköy'de yaşıyorum. Ben bir iş ilanı gördüm ve beni ek gelir kazanacağımı söyleyerek yönlendirdiler. Ben bu işe başladım Aslı diye biriyle konuştum ve bana görevler vermeye başladılar. Ben para yatırdım ve iki katını kazandım daha sonra görevler büyüdükçe bende daha fazla kazanmak istedim. Para yatırdıkça daha fazla kazandığımı söylüyorlardı. 5-10 bin derken son görev dediler ve bunu yapınca bütün parayı alabileceksiniz dediler ama parayı çekemedim. Beni başka birine yönlendirdiler ve o kişi benden 7 bin TL daha istedi. Ben tüm parayı çekemedim dolandırıcı olduklarını anladım ve 30 bin TL para kaybettim. Bize internet üzerinden ürün aldığımızı ve satıldıkça komisyon alacağımızı söylediler. Çok bilindik bir sayfayı kopyalamışlar sahte sayfaymış. Ben komisyon aldığımı düşündüm ve 50 bin TL param birikti diye düşündüm ama dolandırıldım. Ben tek mağdur değilim bir sürü mağdur olan var daha fazla para kaybeden var. Kendi kurmuş oldukları platform üzerinden bizimle iletişime geçiyorlar. Polislerle anlaşmalı olduklarını söylediler. Gençlere mesajım beleşten para kazanmak olmuyor alın teriyle paranızı kazanın”