Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'deki yoğun saldırılar hakkında konuşarak, bölgedeki durumu anlatmanın imkansız olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuşan Ghebreyesus, "Hastane koridorlarının yaralılar, hastalar ve ölmek üzere olanlarla dolu olduğunu, morgların dolup taştığını ve anestezisiz ameliyatların yapıldığını" belirtti.

"GAZZE'DE HER 10 DAKİKADA BİR ÇOCUK ÖLDÜRÜLÜYOR"

Ghebreyesus, Gazze'de son 24 saatte ölenlerin sayısının 266 artarak toplamda 11 bin 78'e yükseldiğini açıkladı. "Gazze'de ortalama her 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor," diyerek durumun vahametine dikkat çekti. Ayrıca, Gazze'deki salgın riskleri ve sağlık sorunlarına da değindi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE REFORM ÇAĞRISI

Ghebreyesus, krizin Güvenlik Konseyi'nde reform yapılmasının gerekliliğini gösterdiğini belirterek, "Üye devletler, özellikle de 5 daimi üye bu ihtiyacı ciddiye almalıdır," dedi.

KIZILAY VE KIZILHAÇ'TAN ACİL ÇAĞRI

BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan Kızılay ve Kızılhaç Bölge Müdürü Mervan Jilani, Gazze hastanelerinde yaşanan ölümlere dikkat çekerek, "Konsey üyelerini, daha fazla ölüm ve acının yaşanmaması için ellerinden geleni yapmaya çağırıyorum," diye konuştu. Jilani, yoğun bakımdaki tüm hastaların ve kuvözdeki çocukların kaybedilme riskinin yüksek olduğunu belirtti ve dünyanın bu duruma kayıtsız kalmamasını istedi.