Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'in Gazze'de bulunan Filistin Kızılayına bağlı Kudüs Hastanesini bombalamayı tehdit etmesine sert tepki gösterdi.

Ghebreyesus, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, "Filistin Kızılayından gelen haberler son derece endişe verici. İsrail tarafından Gazze'deki Kudüs Hastanesine yönelik tahliye tehditlerini kaygıyla izliyoruz." dedi. Ayrıca, hastanelerin, içinde hastalar bulunurken tahliyesinin hayatları riske atmaksızın mümkün olmadığını vurguladı.

DSÖ Genel Direktörü, uluslararası insancıl hukukun önemine de dikkat çekerek, "Sağlık hizmetleri, uluslararası insancıl hukuka uygun olarak her zaman korunmalıdır." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, "İsrail güçleri, Gazze'deki Kudüs Hastanesini bombalama tehdidinde bulundu ve hastaneyi acilen boşaltmamızı istedi. Sabah saatlerinden itibaren hastanenin çevresine saldırılar gerçekleştiriliyor." denildi.

Bu gelişmeler, Gazze'de yaşanan çatışmaların yanı sıra sivil altyapı ve sağlık hizmetlerinin hedef alınmasına yönelik uluslararası kaygıları artırıyor.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e karşı bir saldırı başlattı. Bunun üzerine İsrail, Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırılarına başladı. İsrailli yetkililer, Gazze'den gelen saldırılar sonucu 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin yaralandığını duyurdu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu 8.005 kişinin hayatını kaybettiğini, 20.242 kişinin yaralandığını açıkladı. İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 113 Filistinli hayatını kaybederken, 1.900'den fazla Filistinli yaralandı.

İsrail'in yoğun bombardımanları sonucu Gazze'de iletişim hizmetleri durma noktasına geldi. 26 Ekim'de İsrail, Gazze'ye yönelik karadan operasyonlarını genişletti ve hava saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu saldırılarda Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi de hedef alındı.

Kaynak: AA