ABD'de korkunç kasırga! 1 milyon kişi elektriksiz kaldı

ABD'nin Florida eyaletinde şiddetini artırarak hızla yaklaşan Ian Kasırgası nedeniyle 2,5 milyon kişiye tahliye emri verildi. Halk kasırgadan kaçmak için yola dökülürken otoyollarda kilometrelerce uzayan kuyruklar oluştu, trafik felç oldu. Kasırganın vurduğu Küba'nın tamamındaysa elektrikler kesildi.

Dünya 29.09.2022, 10:30 29.09.2022, 10:53
ABD'de korkunç kasırga! 1 milyon kişi elektriksiz kaldı

Florida'nın Fort Mayer kentine ulaşan kasırga nedeniyle bir iki saat içinde sokaklar ve binaların giriş katları ile otoparklar sular altında kalırken, sel sularının bazı araçların boyuna ulaştığı görüldü.

Fırtınanın sürüklediği okyanus dalgaları nedeniyle su seviyesinin yer yer 2 metreye kadar yükseldiği kentte ve civar bölgelerde, elektrik kesintilerini takip eden "poweroutages.us" internet sitesindeki bilgilere göre 1 milyona yakın kişi elektriksiz kaldı.

Yaklaşık 240 kilometre hızla karaya ulaşan Ian Kasırgası, Floridanın kuzeyine doğru ilerlerken, zincir mağaza yönetimleri kasırga güzergahındaki 70 şubenin kapatılacağını veya çok kısıtlı saatlerde açık kalacağını duyurdu.

Ian'ın karaya en yüksek hızla inen kasırga olduğu tespitini paylaşan meteoroloji uzmanları, Fort Mayer'deki su seviyesinin, ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1965'ten bu yana en yüksek rakam olduğunu kaydetti.

American Airlines, eyaletin çoğu bölgesinde hayatı felç eden kasırga nedeniyle Kuzey Carolina, Güney CarolinaABD'li hava yolu şirketi, kasırganın ilk gününde 600 civarında uçuşu iptal etmek zorunda kaldı. ve Georgia gibi Florida'ya yakın eyaletlere yapılan uçuşlarda, yolcuların tarih değişiklikleri hizmetlerini ücretsiz yapacağını açıkladı.

ABD'li hava yolu şirketi, kasırganın ilk gününde 600 civarında uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

Öte yandan kasırganın ilk vurduğu 11 milyondan fazla nüfuslu Küba'da elektriğin kesilmesi sonucu tüm ülke karanlığa gömüldü.

50 bin kişinin evlerinden tahliye edildiği kasırgada can kaybı yaşanmadığı ancak hasar tespit çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

banner2
Yorumlar (0)