ABD yeni yıla Colorado'daki yangınların gölgesinde giriyor: En az 580 ev yandı

ABD'nin Colorado eyaletinde yayılan orman yangınları nedeniyle on binlerce insan tahliye edilirken ve en az 580 ev kül oldu.

Dünya 31.12.2021, 09:44
ABD yeni yıla Colorado'daki yangınların gölgesinde giriyor: En az 580 ev yandı

ABD yeni yıl öncesinde Colorado eyaletindeki yangın kabusuyla boğuşuyor. Colorado eyaletinde bağlı Denver'ın kuzeyindeki Boulder County'de yayılan orman yangınları nedeniyle on binlerce insan tahliye edildi ve en az 580 ev kül oldu.

Yetkililer, alevlerin gücünü artırmaya devam ettiğini ve merkeze daha da yayıldıkça ölüm ve yaralanmaların muhtemel olduğunu vurguladı.

Yerel kaynaklar, Louisville ve Superior kasabalarında yaklaşık 30.000 kişiye Perşembe günü evlerini terk etmelerinin söylendiğini ifade etti.

Vali Jared Polis tarafından olağanüstü hal ilan edilirken Polis "Bu ateş doğanın bir gücüdür. Rüzgarların durmasını, havanın değişmesini umuyoruz. Ama doğrudan etkilenenler için, yalnız olmadığınızı bilin" dedi. Saatte 169 km hıza ulaşan rüzgarlar, bölgedeki durumu daha kontrol edilemez hale getiriyor. Olayda ilk belirlemelere göre 6 kişi yaralanırken bölgedeki yaban hayatındaki canlıların da ciddi şekilde etkilendiği tahmin ediliyor ancak tam bir sayı verilemiyor.

banner2
Yorumlar (0)