Avrupa, Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için çözüm arıyor! Enerji tasarrufu için yöntemler artıyor...

Avrupa, Rusya'ya bağımlı oldukları enerji kaynaklarının tasarrufunu sağlamak için klimaların ardından sokak lambaların ve ışıklı reklam tabelalarına el attı...

DÜNYA 13.08.2022, 06:29
Avrupa, Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için çözüm arıyor! Enerji tasarrufu için yöntemler artıyor...

Doğalgaz ve enerji kaynakları nedeniyle Rusya'ya bağımlı olan Avrupa'da, tasarruf yöntemleri için biz dizi önleme gidildi. Avrupa ülkeleri, bu bağımlıklarını azaltmak için klimaların ayarlarında düzenleme, sokak lambalarını kapatma ve klima kullanımını kısıtlama gibi kararlar aldı.

İSPANYA'DA KLİMA KARARNAMESİ

Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için İspanya'da, enerji tasarrufu için dükkanlara geceleri ışıklarını kapatmalarını, klima ve ısıtıcıları ise belirli bir limitle kullanmaları gerektiği belirtildi. İspanya hükümeti bu doğrultuda işletmelere yazın klimayı 27 dereceden düşük, kışın ise ısıtmayı 19 dereceden yüksek tutmalarını yasaklayan bir kararname yayınladı. Hükümet ayrıca mağazalara, ısıtma sistemleri çalışırken kapıların açık kalmasını önlemek için otomatik kilitler takmalarını ve mağaza önlerinin 22.00'den itibaren karanlık tutulmasını sağlamalarını söyledi. Yetkililer kamu binaları için de benzer önlemlerin geçerli olduğunu belirtti. İspanya, bu değişikliklerin kısa vadede gaz ve petrol talebini yüzde 5 azaltabileceğini ve ülkenin Mart ayına kadar gaz tüketimini yüzde 7 azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi. Öte yandan ülkenin bazı kesimleri ise önlemlerin bireysel özgürlüğü sınırladığını öne sürerek, bunların "güvensizlik oluşturduğunu ve turizmi korkuttuğunu" belirtti.

FRANSA'DA REKLAM PANOLARINA MÜDAHALE

Fransa'da, Temmuz ortasında açıklanan enerji planı önlemlerinin Eylül ayının sonuna doğru uygulanması planlanıyor. Fransa'nın Enerji Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier Runacher, hükümetin, mağazalarda klima ve ısıtma cihazları çalışırken kapıların açık bırakılmasını yasaklamayı hedeflediğini belirtti. Hükümet, tüm şehirlerde 01.00 ile 06.00 arasında ışıklı reklam, tabela ve panoların yasaklanabileceğini açıkladı. Ayrıca Fransa'da, yaklaşık 12 bin belediye enerji tasarufu için geceleri kamusal aydınlatmayı tamamen veya kısmen kapatma kararı aldıklarını duyurdu.

ALMANYA SOKAK LAMBALARINI KISIYOR

Almanya'da hükümet, kamu ve ofis binaları ile büyük salonlar gibi “insanların sıklıkla vakit geçirmediği alanlarda” ısıtma sistemlerinin kapatılması yönünde çağrıda bulundu. Ayrıca Almanya'daki bazı şehirlerde bulunan sokak aydınlatmaları da azaltılırken, Başkent Berlin'de yaklaşık 200 tarihi bina ve anıtı aydınlatan spot ışıkları kapatıldı.

İTALYA'DA DA KLİMA DÜZENLEMESİ

İtalya ise İspanya ile benzer önlemleri alarak, kışın ısıtmayı en fazla 19 derecede, yazın ise soğutmayı en fazla 27 derece ile sınırlandırdı. Hükümet, geceleri sokak aydınlatmalarını azaltmayı ve dükkanları erken kapatmayı içerebilecek bir acil durum tasarruf planı hazırladığını duyurdu.

POLONYA KÖMÜR  SIKINTISI YAŞANABİLİR

Polonya, enerji tasarrufu için henüz ulusal bir plan ortaya koymazken, ülkede kömür krizi yaşanabileceğinden endişe duyuluyor. Uzmanlara göre Polonya'da 1 milyon ila 2 milyon ton arasında kömür sıkıntısı yaşanabileceği ön görülüyor. Temmuz ayında Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, önlem olarak Polonyalılara evlerinin yalıtımlarını önceden tamamlamaları çağrısında bulundu. Morawiecki, daha iyi yalıtım ve ısıtma sistemleri satın alınması tavsiyesinde bulundu.

GÜVENLİK SORUNU ENDİŞESİ

Öte yandan sokak ışıklarının belirli saatlerde kapatılacak olmasının şehirlerde güvenlik açısından sorun oluşturabileceği endişeleri öne sürüldü. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Bilim, Teknoloji ve İnovasyonda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başkanı Ines Sanchez de Madariaga, güvenlik eksikliğinin özellikle kadınlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu ve bireylerin çevresini görebilmesinin kendilerini güvende hissetmelerinin anahtarı olduğunu vurguladı. Madariaga, "Kadınlar cinsel saldırı ve güvensizlik riski duyduklarında, bir yerlere gitmekten vazgeçiyorlar" şeklinde konuştu.

Almanya'daki Helmholtz Çevre Araştırmaları Merkezi'nden Biyolog Reinhard Klenke ise, "Birçok kişi güvenliğin azalmasından korkuyor, ancak güvenliğin daha az ışıkla azalmadığını veya daha fazla ışığın daha fazla güvenliğe katkıda bulunmadığını gösteren çok sayıda çalışma var" dedi.

banner2
Yorumlar (0)
19
açık