Kasırga fena vurdu! Hasar büyük

ABD'nin Florida eyalatini vuran Ian Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 87'ye yükseldi. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken can kaybının artacağından endişe ediliyor. Diğer yandan sadece Florida eyaletinde neden olduğu hasarın 47 milyar dolardan fazla olduğu, toplam hasarın ise 100 milyar doları aşabileceği tahmin ediliyor.

DÜNYA 03.10.2022, 10:06 03.10.2022, 10:20
Kasırga fena vurdu! Hasar büyük

Ian kasırgası 28 Eylül'de ABD'nin güney kıyılarına, 4 şiddetinde ulaşmıştı. 29 Eylül'de ise Güney Carolina eyaletini vurduktan sonra Georgia, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerini etkisi altına alan tropik yağmur fırtınasına dönüştü.

Florida'da ardında büyük yıkım bırakan Ian Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 83'e yükselirken, 4 kişinin de Kuzey Carolina'da yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kasırganın neden olduğu yıkıntılar arasında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

Yüksekliği 12 metreye varan kasırga dalgaları, Florida'nın batı kıyısının bazı kısımlarını sular altında bıraktı, evleri ve iş yerlerini tahrip etti, büyük hasara neden oldu.

Florida'da nehir taşkınları ve yer yer sellerin devam etmesi bekleniyor.

ABD'nin güney kıyılarında, 800 bin ev ve iş yerinde elektriklerin kesik olduğu açıklandı.

Kasırganın sadece Florida eyaletinde neden olduğu hasarın 47 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bazı şirketlerin, sigortalı hasarın 60 milyar dolara çıkabileceğini, toplam hasarın ise 100 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ettiği ifade ediliyor.

Binlerce ev ve iş yerinin sular altında kaldığı objektiflere yansırken, yüzlerce tekne ve aracın da kasırgada sürüklendiği ve hasar gördüğü  görüntülenmişti.

Diğer taraftan, ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile Pazartesi günü, sel felaketine maruz kalan Porto Rico'yu, Çarşamba günü ise Florida'yı ziyaret edeceğini duyurdu.

banner2
Yorumlar (0)