Putin kararnameyi imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı.

Dünya 30.09.2022, 09:38 30.09.2022, 09:57
Putin kararnameyi imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın işgal altındaki bölgeleri olan Herson ve Zaporijya'nın resmen Rusya'ya katılmasının önünü açan kararnameyi imzaladı.

Kremlin tarafından kamuoyuna açıklanan kararnameyle Putin yönetimi iki bölgeyi de 'bağımsız bölge' olarak tanıdı.

Bu kararname, Rusya'nın ilhak öncesi atması gereken son adım olarak görülürken, Putin'in bu bölgeleri ilhak kararını bugün imzalaması bekleniyor.

ZELENSKİY: RUSYA, UKRAYNA'NIN YENİ BİR BÖLGESİNİ ALMAYACAK

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'da referandum düzenlenen bölgelerin Rusya'ya katılmasına yönelik Moskova'nın aldığı karara ilişkin, "Rusya, Ukrayna'nın yeni bir bölgesini almayacak. Rusya, ülkemizin işgal altındaki topraklarına getirdiği felakete kendisini ilhak edecek." dedi. Zelenskiy, sosyal medya hesabından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i kastederek Zelenskiy, "Tüm Rus toplumunu normal bir ekonomiden, düzgün bir yaşamdan ve her türlü insani değere saygıdan yoksun bırakmak, Rusya'da bir kişinin bu savaşın devam etmesini istemesinin bedeli olacaktır. Bu hâlâ durdurulabilir ama bunu durdurmak için Rusya'da hayattan çok savaş isteyeni durdurmalısınız." diye konuştu.

Milyonlarca Ukraynalının Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması, güvenlik ve barış için mücadele ettiğini söyleyen Zelenskiy "Yarın mücadelemizin başka bir günü, zafere giden yolda başka bir gün. Bize özel mi olacak? Bizi güvenlik ve barışa, toprak bütünlüğümüzün restorasyonuna yaklaştıracak başka bir gün olacak. Rusya, Ukrayna'nın yeni bir bölgesini almayacak. Rusya, ülkemizin işgal altındaki topraklarına getirdiği felakete kendisini ilhak edecek." dedi.

Zelenskiy, Milli Güvenlik ve Savunma Kurulunun yarın özel bir toplantı yapacağını ve bazı kararlar alınacağını belirterek "Herhangi bir Rus eylemine nasıl tepki vereceğimizi biliyoruz." ifadesini kullandı.

REFERANDUM DÜZENLENMİŞTİ

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmak için 23 ila 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenlenmişti.

Rusya, Donetsk ve Lugansk'taki ayrılıkçı yönetimlerin sözde bağımsızlıklarını 21 Şubat’ta tanımıştı.

TEPKİLER YAĞDI 

Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da düzenlediği sözde referandumlarla bu dört bölgeyi de ilhak etmesine birçok ülkeden ve organizasyondan tepkiler gelmeye devam ederken ABD Başkanı Biden, her zaman Ukrayna'nın yanında olduklarını ve bu referandumu hiçbir zaman tanımayacaklarını ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da düzenlediği referandumların hiçbir yasal değeri olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği de referandumların tanınmayacağını duyurdu.

banner2
Yorumlar (0)