Merkezi Avustralya'nın Sidney kentinde yer alan Ekonomi ve Barış Enstitüsü, dünyanın 2023'teki en tehlikeli ve barışçıl ülkelerine dair bir rapor yayımladı. Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün her yıl hazırladığı Küresel Barış Endeksi'nin (Global Peace Index/GPI) 17. raporunda dünya nüfusunun yüzde 99,7'sini oluşturan 163 bağımsız devlet ve bölgenin sıralaması yer alıyor. Independent Türkçe'de yer alan habere göre, 2023 araştırması, ortalama küresel barış düzeyinin yüzde 0,42 gerilediğini ortaya koyuyor.

Independent Turkce

AFGANİSTAN ÜST ÜSTE 8. KEZ DÜNYANIN EN AZ BARIŞÇIL ÜLKESİ

Buna göre, üst üste 8. kez dünyanın en az barışçıl ülkesi seçilen Afganistan'ı Yemen, Suriye, Güney Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti izledi.

UKRAYNA VE RUSYA'NIN SIRALAMASI 

Ukrayna'daki savaş küresel çaptaki barışçıl ortam üzerinde kayda değer bir etki yaratırken barışçıllıkta Ukrayna en büyük, Rusya da 5. en büyük gerilemeyi yaşadı. Buna rağmen dünyanın en barışçıl bölgesi olan Avrupa, en barışçıl 10 ülkeden de 7'sine ev sahipliği yapıyor. En büyük gerilemenin yaşandığı diğer ülkeler Haiti, Mali ve İsrail oldu.

DÜNYANIN EN BARIŞÇIL ÜLKESİ HANGİSİ?

İzlanda, dünyanın en barışçıl ülkesi sıralamasında yerini korurken 2008'den beri bu unvanı elinde tutuyor. Endeksin zirvesinde İzlanda'yı Danimarka, İrlanda, Yeni Zelanda ve Avusturya takip ediyor. Geçen yıla kıyasla bir sıra gerileyerek en barışçıl 37. ülke olan Birleşik Krallık'ın "barış durumu" sıralaması "yüksek" diye belirlendi. Ölçek "çok yüksek" ve "çok düşük" arasında değişiyor. Birleşik Devletler barışçıllık ölçeğinde "düşük" olarak değerlendiriliyor ve geçen yılki gibi listenin 131. sırasında yer alıyor. Raporda, ABD'nin "2015'te başlayan eğilimi takip ederek geçen yıl barışçıllıkta hafif bir gerileme yaşadığı" ve sivil itaatsizlik artık ana etken olmasa da düşüşün, "emniyet ve güvenlik alanındaki ve özellikle de suç algısıyla cinayet oranı göstergelerindeki gerilemeden" kaynaklandığı belirtiliyor.

ÜÇ ALANDA ÖLÇÜLÜYOR

Nitel ve nicel 23 gösterge kullanan GPI, barış durumunu üç alanda ölçüyor: toplumsal emniyet ve güvenlik düzeyi, devam eden yerel ve uluslararası çatışmaların boyutu ve askerileşme derecesi. Rapor, ekimde İsrail-Hamas çatışmasının tırmanmasından ve İzlanda'da devam eden volkanik faaliyetlerden önce derlendi.

2023 YILINDA DÜNYANIN EN TEHLİKELİ ÜLKELERİ

Afganistan
Yemen
Suriye
Güney Sudan
Kongo Demokratik Cumhuriyeti
Rusya
Ukrayna
Somali
Sudan
Irak

2023'TE DÜNYANIN EN BARIŞÇIL ÜLKELERİ

İzlanda
Danimarka
İrlanda
Yeni Zelanda
Avusturya
Singapur
Portekiz
Slovenya
Japonya
İsviçre