Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye'ye yapması beklenen ziyaretin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. Rus basınında çıkan habere göre, yerel seçimlerden dolayı Putin'in ziyaretinin ileri bir tarihte gerçekleştirileceği belirtildi. 

12 ŞUBAT'TA ZİYARET DÜZENLEYECEKTİ

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, 29 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Putin'in Türkiye'ye ziyaretinin şubatta gerçekleşmesi için hazırlık yapıldığını söylemişti. Bu ziyaretin tarihinin 12 Şubat olacağı ifade edilmişti.

RUS BASINI DUYURDU

Rus basınında çıkan haberlere göre Putin’in ziyareti nisan sonu veya mayıs başında gerçekleşecek. RIA’da yer alan habere göre Ankara’daki bir kaynak, ziyaretin Rusya’daki başkanlık, Türkiye’deki yerel seçimler dolayısıyla ertelendiğini ifade etti.

RUSYA'DA YEREL SEÇİM NE ZAMAN?

Rusya Federasyon Konseyi, devlet başkanlığı seçiminin 15-17 Mart 2024'te yapılması yönünde karar vermişti. Seçim yarışına bağımsız aday olarak katılacak Putin, seçim kampanyasında Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yer alan ‘Birleşik Rusya’ Partisi tarafından desteklenecek. Rusya'da bir önceki devlet başkanı seçimi 18 Mart 2018'de yapılmış, Putin yüzde 76,69 oy alarak devlet başkanı seçilmişti.

Editör: Hakan Mutlu