Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Crocus City Hall binasındaki konser salonunda meydana gelen terör saldırısı dünyada şok etkisi yarattı.

Moskova1

SALDIRI NE ZAMAN VE NASIL GERÇEKLEŞTİ?
22 Mart 2024 akşamı Rusya'nın başkenti Moskova'daki Crocus City Hall konser salonunda silahlı saldırı gerçekleşti. Silahlı saldırganlar konser salonuna girerek yakın mesafeden sivilleri hedef aldı. Salonda patlayıcılar kullanılmasının ardından yangın çıktı, yangında konser salonunun çatısının çöktüğü bildirildi. TASS'ın haberine göre savcılık, "Kamuflajlı kimliği belirsiz kişiler Crocus Belediye Binası'na girdi ve konser başlamadan önce sivillere ateş etmeye başladı" açıklamasında bulundu.

M O S K O V A2

OLAY YERİNDEKİ DELİLLERE EL KONULDU 

Binada çıkan yangın helikopter ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle altı saatten fazla bir süre sonra kontrol altına alındı. Olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillere inceleme yapmak için el konuldu. Yetkililer olay yerinde genetik, balistik ve parmak izi incelemelerini sürdürmeye devam ediyor.

M O S K O V A3

SALDIRIDA KAÇ KİŞİ ZARAR GÖRDÜ?
Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, terör saldırısında ölenlerin sayısının 93'e yükseldiği açıklandı. Ölenlerden 3'ünün çocuk olduğu iddia edildi. Rus haber ajansı Tass'a göre saldırıda yaralananların sayısı 146 olarak belirlendi. Yaralılardan 60'ının ise durumunun ağır olduğu açıklandı.

M S K O V A4

SALDIRIDAN KİMLER SORUMLU?
Terör örgütü DAEŞ, sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda Moskova'daki konser salonunda gerçekleşen terör saldırısından örgüt üyelerinin sorumlu olduğunu ileri sürdü. Ancak örgüt, bu iddiayı destekleyecek veya kanıtlayacak başka hiçbir paylaşımda bulunmadı. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Podolyak, terör saldırısıyla Ukrayna'nın "hiçbir ilgisi olmadığını" söyleyerek, "Bu olaylar, saldırgan ülke liderliğinin kendi halkına karşı uyguladığı terörün emarelerini taşıyor" ifadelerini kullandı.

M O S K O V A5

DAEŞ NEDEN RUSYA'YI HEDEF ALDI?
Uzmanlara göre son dönemlerde terör örgütü DAEŞ Rus lider Vladimir Putin'in yönetimine karşı çıkıyor. Washington merkezli bir araştırma grubu olan Soufan Center'dan Colin Clarke, "DAEŞ son iki yıldır Rusya'ya odaklanmış durumda ve propagandalarında Putin'i sık sık eleştiriyorlar" diye konuştu. Uzmanlara göre DAEŞ, Rusya'yı "düzenli olarak Müslümanlara baskı yapan faaliyetlerin suç ortağı" olarak görüyor.

M S K O V A6

SORUMLULAR YAKALANDI MI?
Kremlin'den aktarılana göre, Rusya FSB güvenlik servisi Başkan Vladimir Putin'e, Moskova yakınlarındaki ölümcül saldırı sonrasında 11 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Bunların dördünün doğrudan olaya karıştığı belirlendi. Interfax'ın aktardığına göre Kremlin, daha fazla suçlunun belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

M O S K O V A7

BÖLGEDEKİ GÜNCEL DURUM NE?
Konser salonundan tahliye edilen siviller hastanelere kaldırıldı. Tedavileri devam ediyor. Başkent Moskova'da havalimanlarında güvenlik önlemleri artırıldı. Hafta sonu boyunca tüm spor, kültür ve diğer halka açık etkinliklerin iptal edildiği açıklandı. Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, terör saldırısını araştırmak için bir görev birliği oluşturduklarını duyurdu.

M O S K O V A8

RUSYA SALDIRIYA NASIL TEPKİ VERECEK?
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırı hakkında ilk andan itibaren bilgilendirildiğini söyledi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, sosyal medya hesabında saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Medvedev, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledikten sonra, "Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır" diye konuştu.

M O S K O V A9

DÜNYA SALDIRIYA NASIL TEPKİ VERDİ?
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, saldırıya ilişkin "Tüm dünya toplumu, bu korkunç suçu kınamak zorundadır" dedi. Tüm dünyadaki Rus vatandaşlarının bakanblığa telefon ederek saldırıyla ilgili başsağlığında bulunduğu aktarıldı. Birçok ülke ve kuruluştan saldırıyla ilgili kınama mesajları yayınlandı.

Editör: Yağmur Güzel