Düşük faizli konut kredisi çıkacak mı?  Ağustos ayında açıklanan kararda; “Konut kredilerinde kredi değer oranı tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutu varsa yüzde 75 azaltılarak uygulanacak” denilmişti.

Düşük Faizli Konut Kredisi Ilk Evim 1

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev sahibi olacak olanlar için 1.20 faiz ve 15 yıl (180 ay) vade planı belirlenmişti. Yapılan bu açıklamaların ardından, 2024 yılında konut kredisi çıkacak mı merak ediliyor. ilk evim konut kredisinde son durum ne? işte detaylar..

Düşük Faizli Konut Kredisi Ilk Evim 4

İLK EVİM KONUT KREDİSİ HAKKINDA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

İlk evim konut kredisi ne zaman çıkacak? Kamu bankalarının yüzde 1.20’ye kadar düşen faiz imkanlarıyla konutlarda kullanılabilecek finansmanı sağlaması bekleniyor. Söz konusu düzenleme ile emlak piyasasının canlanması bekleniyor. 2024 yılı ile birlikte vatandaşlar da düşük faizli konut kredisinin başvuru şartları ve kampanyanın başlayacağı tarihi merak ediyor. Geçtiğimiz haftalarda konut kredilerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz yaptığı açıklamada, "Evlilik kredisi tüm Türkiye'de yaygınlaşacak. Hükümetten ilk evini alacaklara kredi desteği verilecek" demişti.

Düşük Faizli Konut Kredisi Ilk Evim 2

"İkinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası'yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok.

Düşük Faizli Konut Kredisi Ilk Evim 3

İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor."

turk_lirasi_TL_para_22112023_yandex_22

Düşük Faizli Konut Kredisi Ne Zaman Çıkacak?

İlk defa ev sahibi olmak isteyenler için 1.20 faizli ilk evim konut kredisi ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Konuyla ilgili çalışmalar hala devam ediyor.

Editör: Nurseli Fırat