2. dönemin sona ermesiyle birlikte E-okul VBS öğrenci girişi karne günü öncesi son kez ziyaret ediliyor. Bu süreçte devamsızlık ve not girişi öğretmenlerin gündeminde. Öğrenciler ve veliler son kontrollerini gerçekleştirirken e-karne sorgulama işlemleri de başladı. MEB E-okul ne zaman kapanıyor, kapandı mı sorularının cevapları öğrenciler ve veliler arasında merak konusu. Yaz tatili öncesi araştırmalar hız kazanmışken işte, e-okul VBS giriş 2023 ekranı ve takdir teşekkür hesaplama ile ilgili detaylar…

E-OKUL VBS SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

E-okul VBS girişi için bilgilerine erişmek isteyen öğrencinin T.C. kimlik ve okul numaraları ilgili alanlara girilmeli. Bunların hemen yanında yer alan güvenlik numaraları “Resimdeki Rakamlar” kutusuna yazıldıktan sonra “Giriş” butonuna tıklanarak VBS’ye giriş yapılabilir.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Karnelerini alacak öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılan bir diğer konu ise takdir teşekkür hesaplama. Not ortalaması hesaplama işlemi küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor. 70,00-84,99 arasındakiler teşekkür belgesi almaya hak kazanacak olup 85,00 ve daha yukarı olanlar ise takdir belgesi alacaklar.

BELGE ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi alabilmek için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Yönetmeliğe göre;

Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

ARİTMETİK ORTALAMA NASIL HESAPLANIR?

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.