Afet Yeniden İmar Fonu için kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu

Son dakika haberi: Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Ekonomi 06.03.2023, 17:20 06.03.2023, 18:39
Afet Yeniden İmar Fonu için kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu

Doğal afetler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tüzel kişiliğe bağlı "Afet Yeniden İmar Fonu" kurulacak. Bütçeden kaynak ayrılacağı ifade edilen fon, TBMM'ye sunuldu.

İLK KEZ KURULACAK

Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, bu fonun ilk kez kurulacağını ifade etti. Elitaş, "Bu kanun teklifinin amacı; doğal afetlerden dolayı zarar gören ve doğal afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, alt yapı ve üst yapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması. Bunun için, 'Afet Yeniden İmar Fonu' kurulacak. Bu fonun yapısı, işleyişi, kaynakları neler olacak maddelerde değerlendirilecek" açıklamasını yaptı.

BÜTÇEDEN KAYNAK SAĞLANACAK

Elitaş, Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu vurgulayan Elitaş, "Artık kentsel dönüşümün bundan sonra daha hızlı bir şekilde yapılması gerçeği ile karşı karşıyayız. Kurulacak bu fon yapılan çalışmalara katkı sağlayacak. Fon için bütçeden kaynak ayrılacak ve bağışlardan oluşacak" ifadelerini kullandı. Elitaş, söz konusu yasal düzenlemeyi Hazine ve Maliye, İçişleri, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlıkları bürokratları ile birlikte çalışacaklarını anlattı.

banner2
Yorumlar (0)