Altın yatırımcıları dikkat!

Altın fiyatları yeni haftada da oldukça hareketli bir seyir izliyor. Yatırımcılar ise nefesini tuttu. Bugün saat 15.30’da açıklanacak olan kritik veri sonrası altın fiyatlarında rota belli olacak. İşte detaylar...

EKONOMİ 10.08.2022, 09:40
Altın yatırımcıları dikkat!

Altın fiyatları son dönemde ABD’den gelen ekonomik gelişmelerle yön bulmaya devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz hafta cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesinin ardından altın fiyatlarında baskı artmıştı.  

ABD İSTİHDAMI FED’İ RAHATLATTI  

ABD’de istihdam piyasasında durgunluk olmadığının anlaşılmasıyla birlikte ekonomide resesyonun tam anlamıyla gerçekleşmediği ortaya çıktı. Bu durum ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz konusunda elini güçlendiriyor. Fed son toplantısında politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2.50 seviyesine çekmişti.

75 BAZ PUAN İHTİMALİ YÜKSELDİ 

Fed yükselen enflasyonu dizginleyebilmek için faiz oranlarında sert artışlara gidiyor. Son açıklanan tarım dışı istihdam verisiyle birlikte eylül ayındaki toplantıda Fed’in politika faizini 75 baz puan artırma ihtimali yüzde 60’ın üzerine çıktı.

ABD’de tarım dışı istihdamın beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesiyle birlikte geçen hafta cuma günü ons altın fiyatı 1765 doları görmüştü. 

ONS ALTIN ÖNEMLİ EŞİĞE ULAŞTI 

Yeni haftaya 1775 dolardan başlayan ons altın geçtiğimiz gün 1800 dolar olan kritik eşiğe kadar yükseldi. Ons altın günü 1794 dolardan tamamladı. 

Bugüne 1794 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda önceki kapanış seviyesine göre gerileyerek 1788 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1788 dolar, en yüksek ise 1795 dolar seviyeleri görüldü. 

ALTIN YATIRIMCILARININ GÖZÜ KULAĞI KRİTİK GELİŞMEDE OLACAK  

Öte yandan altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün saat 15.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon rakamlarında olacak. ABD’de temmuz ayında tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 8.7 oranında artması bekleniyor. Haziran ayında enflasyon yüzde 9.1 oranında yükselerek 41 yılın zirvesine çıkmıştı.  

ABD’de enflasyon artışının temmuz ayında yavaşlaması bekleniyor. Eğer enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşirse bu durumda altın fiyatlarında sert hareketler görülebilir. 

GRAM ALTIN 1030 LİRANIN ÜZERİNDE 

Yurt içinde ise gram altın fiyatı ons altına paralel hareket ediyor. Haftaya 1022 liradan başlayan gram altın salı günü 1039 liraya kadar yükseldi. Gram altın günü 1032 liradan tamamladı. 

Bugüne 1031 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda gerileyerek 1030 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1028 lira, en yüksek ise 1036 lira seviyeleri görüldü. 

banner2
Yorumlar (0)
14
açık