Bakan Nebati'den ticari kredi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ticari kredi faizlerinin temmuz sonunda yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18’lere gerilediğini belirterek " Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir" açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 08.11.2022, 12:11
Bakan Nebati'den ticari kredi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümeyi sürdürülebilir kılmak ve istihdam atışını desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarını uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

KREDİ FAİZLERİ GERİLEDİ

Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu kapsamda, işletmelerin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Nitekim, Temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18’lere gerilemiştir.

Uyguladığımız politikalar sonucunda sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığı yüksektir. Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir."

'TARİHSEL ORTALAMANIN 3 KATI'

"Ekonomimizin bel kemiği olan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlamaya devam eden KOBİ’lerimizin de kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak KOBİ kredileri, tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyümüştür. Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz."

banner2
Yorumlar (0)