Bakan Nebati'den vergi desteği açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılara 2022 yılı içerisinde toplamda yaklaşık 100 milyar lira vergi teşviki sağlayacaklarını belirtti.

Ekonomi 12.08.2022, 18:41
Bakan Nebati'den vergi desteği açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi verisi üzerine mesaj yayımladı. Bakan Nebati Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Haziran ayında sanayi üretiminin yüzde 8.5 oranında gerçekleştiğini belirtirken euro Bölgesi ve İngiltere'de aynı dönemde yüzde 2,4, Çin'de yüzde 3,9, ABD'de ise yüzde 4,16'lık artış olduğunu açıkladı. Almanya'da ise sanayi üretiminin yüzde 0,5 oranında azalış kaydettiğini söyleyen Nebati "Ülkemizin sanayi üretimi tüm bu ekonomilerden pozitif yönde ayrışmıştır" dedi.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Küresel ölçekte ekonomik koşulların zorlaştığı Haziran ayında dahi sanayi üretimimiz piyasa beklentisinin oldukça üzerinde bir gerçekleşmeyle, yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artış kaydetmiştir. Böylece ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışımız yüzde 9,4 olmuştur.

Aynı dönemde yıllık sanayi üretiminde Avro Bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, ABD 4,16 artış gösterirken Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin sanayi üretimi tüm bu ekonomilerden pozitif yönde ayrışmıştır.

Mevsimsel düzeltilmiş sanayi üretimimiz 2020 yılı ikinci çeyreğindeki salgın kaynaklı daralmadan sonra, sekiz çeyrektir devam eden aralıksız büyüme eğilimini güçlü bir şekilde sürdürüyor.

Ayrıca, sermaye malı üretiminde de devam eden kuvvetli görünüm, makine teçhizat yatırımları başta olmak üzere üretim potansiyelimizdeki artışa işaret ediyor.

Ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve perakende satışlardaki olumlu görünüm, kuvvetli sanayi üretimi ile birlikte ikinci çeyreğe ilişkin güçlü büyüme beklentimizi daha da pekiştirdi.

Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye ekonomi modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek.

banner2
Yorumlar (0)