EYT'de milyonları sevindiren haber: Hak-İş'ten '1999' talebi

Yaklaşık 6 milyon vatandaşın beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde sevindiren haber geldi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, emekli çalışanla aktif çalışan arasında prim farkının eşitleneceğini açıkladı. Hak-İş Başkan Yardımcısı Hüseyin Öz ise 1999'da işe başlayan herkesin EYT düzenlemesinden yararlanmasını talep etti.

Ekonomi 27.11.2022, 07:01
EYT'de milyonları sevindiren haber: Hak-İş'ten '1999' talebi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 2023'e girilmeden çıkacağını belirttiği Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde milyonlarca vatandaşın gözü yasaya çevrildi. Katıldığı bir programda EYT ile ilgili detaylar paylaşan Bakan Bilgin, EYT'li çalışana 5 puan formülü geleceğini ifade ederek emekliliğe hak kazanılacak olan net tarihi de duyurdu.

ÇALIŞANA MALİYETİ 3 BİN 400'E KADAR ÇIKACAK 

Söz konusu 5 puanda emekli çalışanla aktif çalışan arasındaki prim farkı eşitlenecek. EYT ile 1,5 milyon kişi emekliye ayrılacak. EYT yasası çıktıktan sonra ise işine devam etmek isteyenlerin çalışana maliyeti bin 400 ile 3 bin 400 lira arasında değişecek.

HAK-İŞ'TEN 1999 TALEBİ

Bakan Bilgin'in EYT'de 8 Eylül 1999'u işaret etmesini değerlendiren Hak-İş Başkan Yardımcısı Avukat Hüseyin Öz, 1999 yılının tamamı içerisinde işe başlamış olanların eyt düzenlemesinden yaralanmasını talep ettiklerini dile getirdi. Avukat Öz, sosyal güvenlik destek primleri ile normal sigorta primlerinin eşitlenmesi gerektiğini vurgulayarak primlerde indirime gidilmesi ve çalışanların emekliye ayrılması konusunun kişinin kendisine bırakılması gerektiğini savundu.

banner2
Yorumlar (0)