EYT'lilere müjdeli haber! Düzenlemenin Meclis'e sunulacağı tarih belli oldu

Son dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) müjdeli bir haber geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, EYT düzenlemesinin 30 Ocak Pazartesi günü Meclis'e sunacaklarını duyurdu. Akbaşoğlu, düzenlemenin ayrıntılarını ise yine aynı gün basın toplantısıyla açıklayacaklarını söyledi.

Ekonomi 27.01.2023, 13:45 27.01.2023, 15:25
EYT'lilere müjdeli haber! Düzenlemenin Meclis'e sunulacağı tarih belli oldu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda gözler artık Meclis'e çevrildi. AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, "Pazartesi günü EYT düzenlemesini Meclis Başkanlığı'na sunuyoruz. Pazartesi basın toplantısı ile detaylarını açıklayacağız." dedi.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak. Çalılşanların kapsamı için SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur ayrımı yapılmayacak.

EYT ŞARTLARI NELER?

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da kadınlarda 20 yıl sigortalılık sürüsi ve 7 bin 200 prim günü, erkeklerde 25 yıl ve 9 bin prim günü gerekiyor.

Siortalılık süresini erkekler en son 8 Eylül 2024'te dolduracak.

KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacak.

banner2
Yorumlar (0)