Yargıtay'dan fazla mesai kararı

Yargıtay'dan özel sektörde çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren emsal olabilecek karar çıktı. 45 saat olan haftalık çalışma süresini aşmasa dahi, günde 11 saatten gece ise 7,5 saatten fazla çalışan işçilerin fazla mesai ücreti alması gerektiğine hükmedildi.

Ekonomi 10.05.2023, 10:37
Yargıtay'dan fazla mesai kararı

Yargıtay fazla mesai ile ilgili emsal teşkil edebilecek karara imza attı. İşten çıkarılan santral işçileri, bölge müdürlüğüne şikayette bulundu. Müfettişler, işçilerin günde 11 saatten fazla çalıştığını ve bu yüzden fazla mesai verilmesi gerektiğini vurgulayan bir rapor hazırladı.

Şirket avukatları rapora itiraz etti. İşçilerin günde 11 saatten fazla çalışsa da haftalık ortalama çalışma süresinin 45 saati aşmadığını belirterek raporun iptali için dava açtı.

KESİNTİSİZ DİNLENME SEKTEYE UĞRUYOR

Yargıtay’a giden davada karar verildi. Kanuna göre, çalışanlara 24 saat içinde kesintisiz 12 saat dinlenme süresi gerekiyor. Ancak günlük çalışma süresi 11 saati aştığında kesintisiz dinlenme sekteye uğruyor.

FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLMELİ

Yargıtay gece çalışmaları için de karar verdi. 7 buçuk saati aşan gece çalışmalarında ise, yine haftalık 45 saati aşmasa bile işçiye fazla mesai ücreti verilmeli.

banner2
Yorumlar (0)