Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Sınavı EKPSS'ye ilişkin 10-19 Ocak tarihlerinde alınan tercihler sonrası adaylar sonuç açıklamasını bekliyor. Kamuda memur olmak isteyen adaylar sınav puanları ile belirtilen branş ve kontenjanlara yerleştirilecek. Konuyla ilgili tercih kılavuzu takip ediliyor. Peki, ÖSYM ile EKPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2024? İşte, detaylar...

Lise-kpss-ortaöğretim-ne-zaman-14-aralık-2023-1

EKPSS TERCİHLERİ TAMAMLANDI!

ÖSYM tarafından yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruşlarının boş kadrolarına yerleştirme yapılacak.

osym-logo-22122023-7

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı tercih süreci geride kaldı. 10-19 Ocak tarihlerinde alınan tercihler sonrası adaylar sonuç açıklamasını bekliyor. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli adayların atanmasında EKPSS’de alınan puanlar esas alınacak.

Ekpss 5 (1)

2024 EKPSS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

EKPSS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklanacak. Ancak tarihi henüz belli olmadı. EKPSS tercih sonuçlarının Şubat ayında açıklanması bekleniyor.

2024 ÖSYM EKPSS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

EKPSS SONUCU İLE YERLEŞTİRMENİN YAPILMASI

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engelli adayların memur kadrolarına yerleştirilmelerinde EKPSS’de alınan puanlar kullanılacaktır. Yerleştirmelerde geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayın en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı dikkate alınacaktır. Adaylar, ilan edilen kadrolara EKPSS puanı esas alınarak tercihlerine göre yerleştirileceklerdir. İlan edilen kadrolar arasından aynı kadroyu tercih eden adayların puanının eşit olması halinde diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Ekpss 5 (2)

Geçerliliği devam eden birden fazla EKPSS puanı bulunan adayların yerleştirmelerde mezunolduğu en üst eğitim düzeyinden almış olduğu en yüksek EKPSS puanı kullanılacaktır. Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadrolara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadroya yerleşememiş olacaktır.

osym-logo-22122023-6

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ DUYURULMASI

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Kurumlar yerleştirme bilgilerini, elektronik ortamda mevcut erişim şifreleri ile edineceklerdir.

kpss-2023-2-tercih-kılavuz-başvvuru-ÖSYM-4

Bu amaçla internet erişim şifresi edinmemiş kurumların, ÖSYM Çağrı Merkezinden (444 67 96) erişim şifresi edinmeleri gerekmektedir. Bir kadroya yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildiği kuruma başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini yerleştirildiği kurumdan öğreneceklerdir.

Editör: Nurseli Fırat