Olay, Elazığ Açık Cezaevi'nde 5 Temmuz'da yaşandı. Gece saatlerinde cezaevinin önüne araçla gelen ve suç dosyaları kabarık olan kişilerden biri, tel örgülerden atlayarak cezaevi bahçesine girdi. Koğuşa kadar girdiği iddia edilen şüpheli, 30 suç kaydı bulunan Murat Bulut'u vurdu.

245384

ŞAHISLARIN SUÇ KAYDI KABARIK

Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'ü yazısına göre olay şöyle gelişti; "Gece yarısı cezaevi önüne olay günü seferi olmayan şehir içi minibüs hattında çalışan bir minibüsle 15 suç kaydı bulunan 24 yaşındaki Musa Orhan, 2 suç kaydı bulunan 19 yaşındaki Muhammed Ali Çelik, öyle böyle değil tam 63 suç kaydı bulunan 29 yaşındaki Murat Ünalan, 41 suç kaydı olan 23 yaşındaki Eren Can Yabancı, 4 suç kaydı bulunan 49 yaşındaki Fethi Çınar geliyor. Gelen kişilerden birisi tel örgüyü kesiyor, cezaevi bahçesine giriyor. Oradan B-5 koğuşa girmeyi başarıyor. Sonra B-5 koğuşta silah sesleri yükseliyor. 30 ayrı suç kaydı bulunan açık cezaevindeki mahkumlardan 20 yaşındaki Murat Bulut kanlar içinde kalıyor.”

Cezaevi Karanlik 1280X720

İNTİKAM İÇİN VURMUŞ

Saygı Öztürk, olayı 15 suç kaydı bulunan Musa Orhan'ın gerçekleştirmesinin ardından geldiği tekrardan geldiği minibüse binerek diğer şüphelilerle kaçtığını ifade etti. Soruşturma sonucunda şüphelilerin kimlikleri tespit edilerek kısa sürede yakalandıklarını belirten Öztürk, Musa Orhan'ın sorgusunda, 23 Haziran 2024 tarihinde Elazığ Olgunlar Mahallesi'nde meydana gelen ateşli silahla kasten öldürme olayının intikamını almak amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini söylediğini de anlattı.

AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden de konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "05.07.2024 tarihinde Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumunun etrafında bulunan tel örgülerden atlamak suretiyle kuruma girdiği tespit edilen bir şahıs, kurumda adli suçtan hükümlü olarak barındırılan Murat Bulut’u ateşli silah ile bacağından yaralamıştır. Yaralanan hükümlü vakit kaybetmeksizin ambulans ile hastaneye sevk edilmiştir. Hükümlünün hayati tehlikesinin bulunmadığı, tedavisinin devam ettiği, genel sağlık durumunun iyi olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu olay ile ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca Genel Müdürlüğümüz tarafından da idari soruşturma başlatılarak kontrolör görevlendirilmiştir. Olayla ilgili başlatılan adli soruşturma çerçevesinde, içlerinde saldırıyı gerçekleştirdiği değerlendirilen failin de bulunduğu 5 kişi gözaltına alınmış olup, sorguları devam etmektedir" denildi.

G S Cc4 Uib Y A A F F Gy

Editör: Cem Kayalar