Emekli maaşına zam gelecek mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Soruları gündemde. Memurlar için görüşülen zam çalışmaları devam ederken, Recep Tayyip Erdoğan emeklilere de müjdeyi verdi. Ay sonuna kadar devam eden memur zammı çalışmalarının ardından emeklileri de memnun edecek adımlar atılacağını belirtti. 

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşına gelecek zammı merak eden emekliler, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklama ile daha da heyecanlandı. Emeklileri de memnun edecek adımlar atılacağını belirten Recep Tayyip Erdoğan, '' Memurlara zam gelirken, emeklilere hiçbir şey gelmemesi olacak bir şey değil'' dedi. Milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği zam haberi ile maaşlarda yapılacak iyileştirme de merakla bekleniyor. 

emekli-maaşına-zam-seyyanen

EMEKLİ MAAŞINA ZAM NE ZAMAN GELECEK?

2023 yılı ocak ayında zam oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 15.40, memur emeklilerinde yüzde 16.48 çıkmış, ek iyileştirmeyle bu oran yüzde 30'a yükseltilmişti. Nisan ayı ödeme dönemi itibariyle taban aylık ödemesinde bir iyileştirme daha yapılmış, en düşük ödeme 7 bin 500 lira olarak belirlenmişti.Temmuz ayında ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 19.77, memur emeklilerinin yüzde 17.55 çıkan zam oranı ek iyileştirmeyle yüzde 25'e yükseltildi. Şimdi önümüzdeki dönemde yapılacak artışlar merak ediliyor.

Önümüzdeki Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam, memur emeklileri de toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alacak. Ancak bir iyileştirme de gündemde. Bu iyileştirme Ocak artışıyla birlikte yapılabileceği gibi, öncesinde de hayata geçirilebilecek.
Emekliler için seyyanen bir artış düzenlemesinin hayata geçirilebileceği konuşuluyor. Başkan Tayyip Erdoğan'a sunulacak formüllerden birinin de seyyanen artış olabileceği belirtiliyor. Memur zammı görüşmelerinin ardından konunun netleşeceği biliniyor..