Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde çalışmayan emeklilere bir kereliğe mahsus 5 bin TL ikramiye verileceğini duyurmuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek, torba yasaya eklenen düzenlemenin ardından milyonlarca emekli 5 bin liranın hesaplara yatacağı tarihi araştırmaya başladı. 

KİMLERE YAYARLANACAK?

Çalışmayan 12.5 milyon emeklinin faydalanacağı bu ikramiyede ödemeler, sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında, ölüm aylığı ve ölüm geliri dosyalarında ise hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılacak.

SGDP kesintisi yapılan 1.8 milyon emekli de dahil edildiğinde, emekli olup çalışmamış, dul ve yetim aylığı alan kişilere de ikramiye veirlecek.

Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si başlanmış dul eşe 2.500 TL, yüzde 75’i bağlanmış dul eşe ise 3.750 TL ödenecek. Ölen kişiden dolayı eşine ve iki çocuğuna ölüm aylığı bağlanmışsa eşe 2.500 TL, çocuklarına ise kişi başına 1.250 TL ödeme yapılacak.

İKRAMİYE ALAMAYACAK 4 GRUP

İkramiyenin torba yasaya eklenmesiyle ikramiye alamayacak 4 grup da netleşti. Emekli olmuş kişilerden, emekli aylığı alırken aynı zamanda çalışmaya devam eden ve her iki kaynaktan da aylık gelir elde edenler, yani hem emekli maaşı hem de çalıştığı işten aylık gelir alanlar bu ikramiyeden yararlanamayacaklar.

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılan kişiler de bu ikramiyeden yararlanamayacaklar.

Ayrıca şirket sahipleri, şirket ortakları, Bağ-Kur emeklileri ve kamu emeklileri de ikramiyeden faydalanamayacaklar. Banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlar da ikramiye alamayacaklar.