Emekli Temmuz zammı bugün belli oluyor! TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon farkı sonrasında "Emekli maaş zammı ne kadar, kaç TL oldu?" sorusu araştırılıyor. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aylıkları, yılda 2 defa artarak güncelleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3.37 olarak gerçekleşmişti. Haziran ayı enflasyon farkının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulmasıyla, 4A,4B,4C emekli maaşı zamları da belli olacak. Peki emekli aylıklarına ne kadar zam yapılacak? 2024 SSK, Bağkur en düşük emekli maaşı kaç TL olacak? İşte detaylar..

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI AÇIKLANDI MI?

Haziran ayı enflasyon oranları, 3 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00'da TÜİK tarafından açıklandı. Veriye göre memur ve memur emeklileri yüzde 19.31, SSK, Bağ-Kur, tarım emeklisi, dul ve yetim maaşlarına yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Açıklanan oranla birlikte Emekli maaş zammı, 6 aylık enflasyon farkı oranında hesaplanacak. Yapılan hesaplamalar sonrasında kısa süre içerisinde emekli zammı kamuoyuyla paylaşılacak. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Vatandaşlar, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ile birlikte maaşlara yapılacak zamlara odaklandı. 3 Temmuz'da açıklanan 6 aylık enflasyon farkı ile memur ve emeklilerin maaşlarına gelecek net zam belli olacak. Memur ve emekliler için zamların belirlenmesinde ana faktör olan enflasyon rakamları açıklandı.

2024 Temmuz ayı en düşük emekli maaşı ne kadar olacak merak ediliyor. Ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 Bin TL olacak şekilde güncellenmişti. Temmuz 2024'te en düşük emekli maaşı, yapılan hesaplamalar sonrasında kısa süre içerisinde kamuoyuyla paylaşılacak. 

Temmuz ayında yeni zamla birlikte işçi ve Bağ-Kur, tarım emeklilerinin kök maaşları da değişecek. 2024 Ocak ayında en düşük emekli aylığı 10.000 liraya çıkartılmıştı. Haziran ayı açıklanan enflasyon verisine göre kök maaşa yapılan zammın ardından maaşı 10 bin TL'nin altında kalan emekliler düzenleme gereği 10 lira emekli maaşı almaya devam edecekler.

Editör: Nurseli Fırat