Türkiye'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan, Katolik dünyasının manevi önderi ve Vatikan'ın başkanı Papa Franciscus ile bir telefon mülakatı gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığı'nın paylaştığı bilgilere göre, iki lider arasındaki bu özel diyalogda, İsrail-Filistin meselesinde yaşanan çatışmalar ve bölgedeki artan insan hakları ihlal durumu ana gündem maddeleriydi.

TÜRKİYE'DEN VURGULU MESAJLAR

Erdoğan, konuşmasında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını eleştirerek, "Bu tür eylemler hiçbir kutsal metinde kabul görmemiştir. Yaşanan bu vahşetin uluslararası arenada görmezden gelinmesi kabul edilemez bir durum." şeklinde ifade kullandı. Ayrıca Erdoğan, dünya ülkelerini bu trajediye karşı tepki göstermeye çağırdı.

BÖLGEDEKİ GELECEK İÇİN ÖNERİ

Cumhurbaşkanı, bölgede sürekli bir barışın sağlanabilmesi için önerdiği çözüm yolu olarak, 1967 sınırlarında, Doğu Kudüs'ü başkent olarak kabul eden bağımsız ve coğrafi bütünlüğüne sahip bir Filistin Devleti'nin var olmasının şart olduğunu vurguladı.

Ayrıca Erdoğan, Gazze'ye yönelik insani ve tıbbi yardım çalışmalarında Türkiye'nin aktif bir rol aldığını, bu yardımların bölge halkına kesintisiz bir şekilde ulaşması için tüm uluslararası aktörlerin desteğinin beklendiğini dile getirdi.