Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Ankara Valisi Vasip Şahin tarafından uğurlandı. Erdoğan'a Riyad ziyaretinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

8'İNCİ OLAĞANÜSTÜ İSLAM ZİRVESİ'NDE İSRAİL SALDIRILARI MASADA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze ve diğer işgal edilmiş Filistin topraklarına yönelik saldırılarının ele alınacağı 8'inci Olağanüstü İslam Zirvesi'ne katılmak üzere Riyad'a gitti. Zirvede, İslam dünyası liderlerinin Filistin halkına yönelik saldırılara karşı atılacak adımlar üzerinde fikir alışverişinde bulunmaları bekleniyor. Erdoğan'ın zirve oturumunda bir konuşma yapması ve katılımcı liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor.

ARAP BİRLİĞİ VE İİT ZİRVELERİ BİRLEŞTİRİLDİ

Suudi Arabistan, Gazze'deki durumu ele almak üzere düzenlenecek olan Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvelerinin tek bir zirvede birleştirileceğini açıkladı. İsrail'in Gazze saldırılarının 36. gününde, Riyad'da gerçekleşecek ortak zirveye ilişkin detaylar verildi. Ortak zirvenin, Gazze'deki duruma karşı ortak bir tutum sergilemek ve Arap ve İslam ülkelerinin iradesini ortaya koymak amacıyla düzenleneceği bildirildi. Filistin ve Suudi Arabistan'ın daha önce Gazze konusunda liderler düzeyinde bir Arap Birliği zirvesi düzenlenmesi çağrısında bulunmuş, Suudi Arabistan ise İİT'yi benzer bir toplantıya davet etmişti.