Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta deprem konutlarının teslimi için kura çekimini başlattı. Konuşmasına Çağlayan Adliyesi'ndeki hain saldırı girişimi ile başlayan Erdoğan, güvenlik güçlerini yerinde müdahalesi sebebiyle tebrik etti ve yaralı vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (8)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle adalet camiamıza geçmiş olsun diyorum. Hain saldırıyı bertaraf eden güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum. 2 terörist alçak emellerine ulaşamadan etkisiz hale getirilmiştir. Türkiye tüm terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (1)

ERDOĞAN, 6 ŞUBAT'TA VEFAT EDENLERİ ANDI

Tam bir yıl önce bugün evlerimizi çıkan, ömür boyu taşıyacağımız büyük bir felaket yaşadık. İlki saat 04.17'de Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde, aynı gün 7,6 büyüklüğündeki deprem ve onlara yakın artçı saldırılarla dünyamız başımıza yıkıldı. İnsanlık tarihinin en sarsıcı felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. 6 Şubat depremlerinde kaybettiğimiz 53 bin 537 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. 

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (2)

"85 MİLYON TEK YÜREK OLDU"

Depremde kaybettiğimiz kardeşlerimizin aziz hatıralarını kalbimizde hep yaşatacağız. Şehitlerimize af ve mağfiret temenni ediyorum. Bu felakette yaralanan 107 bin insanımız başta olmak üzere depremden etkilenen kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Böyle bir felaket karşısında güçlü durabilecek böyle çok az ülke ve toplum vardır. Geçmişten aldığımız derslerle geleceğimizi inşa etmenin yollarını arayacağız. 85 milyon yek vücut olarak depremzedelerin etrafından kenetlenen kardeşlerime buradan şükranlarımı sunuyorum. Çok ağır kış saatlerinin hüküm sürdüğü ilk saatlerde, ilk günlerde görev yapan görevli kardeşlerimden hiçbirini unutmayacağız.

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (3)

"DEVLET OLARAK DEPREMİN İLK ANINDA SEFERBER OLDUK"

Devlet olarak depremin ilk anından itibaren tüm birimlerimizi seferber ederek buradaydık. Depremden etkilenen şehirlerde 39 bini yıkılmış bina ortaya çıkmıştı. Bu binalardan 26 binin çok acil arama kurtarma ekibi sevk edilmesi gerekiyordu. Tarihin en büyük arama kurtarma operasyonunu yürüttük. Bölgeye naklettiğimiz 20 bin araç ve iş makinası, 123 gemiyle çalışmaların kesintisiz yürütülmesini sağladık. Enkazdan çıkardığımız her can milletçe umudumuzu yeşertti.

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (4)

KAHRAMANMARAŞ'TA KURA ÇEKİMİ

Diğer şehirlerdeki yakınlarının yanına gitmek isteyen 3.5 milyon vatandaşımızın tahliyesini gerçekleştirdik. Kalıcı konutların inşasına da hemen başladık. İlk anahtar teslimini Hatay'da ve Gaziantep'te yaptık. Bugün de Kahramanmaraş'ta 9 bin 289 konutumuzun kurasını çekiyor, anahtarlarını teslim ediyoruz. Buna ilave olarak Kahramanmaraş'ta 20 bn konutun yapımı devam ediyor. Yarın Şanlıurfa'da perşembe Adıyaman'da kura töreni yapacağız. Bu sayıları sürerle 390 bine tamamlayacağız. herkesin gönül boşluğunu sağlayarak bu süreci çok geciktirmeden sonuca erdireceğiz.

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (5)

"MURAT KURUM'UN BAKAN İKEN GAYRETLERİNİ KİM İNKAR EDEBİLİR?"

En son hak sahibi vatandaşımızda yuvasına kavuşana kadar durmadan dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz. Bizim 30 yıllık birikimimiz olmasa, bu yaralar bu kadar hızlı sarılamazdı. O dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un gayretlerini kim inkar edebilir. Hayatımızın hiçbir döneminde ayrımcılık yapmadık, yapmayız.

Erdogan Kahramanmaras 06022024 Aa (6)

Editör: Gündem Editörü