Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail-Filistin çatışmasının ilk gününden bu tarafa yürüttüğü diplomasi trafiği tüm hızıyla sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya platformu X’teki kurumsal onaylı @iletisim hesabından yapılan açıklamada, iki liderin telefon görüşmesinde, İsrail-Filistin çatışmalarının geldiği nokta, barışın bölgede tesis edilmesi için takip edilmesi gereken politikalar ve ağır insani krizin çözümü için acil tedbirleri ele aldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesinde, İngiltere Başkanı Rishi Sunak’a bazı hatırlatmalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Batılı ülkeler olmak üzere, Gazze'deki insan hakları ihlallerine karşı uluslararası toplumun etkin çıkışlar yapması gerektiğini, krizi derinleştiren kışkırtıcı adımlar ve açıklamalar yapmak yerine senelerce Filistin'e verilip tutulmayan sözlerin hatırlanması ve gereğinin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru sayısız roket fırlatıldı. Filistinli Kassam Tugayları mensupları, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na ani bir baskın yaparak kontrolü ele aldı.

Kassam Tugayları, kontrolü ele aldıktan sonra İsrail'in iç bölgelerine sızdı. İsrail ordusu da karşılık olarak Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Gazze'den yapılan bu saldırılar sonucunda 286'sı asker 1300 İsrailli hayatını kaybetti, 3968 İsrailli yaralandı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, halen hastanelerde 89'u ağır, 181'i orta ve 81'i hafif olmak üzere toplam 351 yaralının tedavi gördüğünü bildirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 2750 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9700 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgali altında bulunan Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin eylemleri sonucu 58 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 1250 kişi yaralandı.

İsrail'in bu saldırıları sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan'ın güney sınırında, 8 Ekim'den itibaren Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda ise 3 sivil, 4 Hizbullah militanı ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu yaşamını yitirdi. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA