CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, Haberet Youtube kanalında "Anlat Bakalım" programında İlknur Yılmaz'ın konuğu oldu. Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Erdem, genel seçimlerdeki yenilgi; CHP’ye yönelik değişim çağrıları, ‘kola anketi’ eleştirileri; 'para alan gazeteciler' ve gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Para karşılığında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde haber yaptığını öne sürdüğü gazetecilerin 'yandaş' olduğunu vurgulayan Erdem, "Bunlar gazetecilik faaliyeti yapmıyor. Kamuoyunda bilinen bazı isimlerle alakalı elimizde bilgiler var, zamanı gelince onları açıklayacağız" dedi.

Mevcut şartlarda Kılıçdaroğlu'nu başarılı bulduğunu da belirten Erdem, 'seçimin neden kaybedildiği' ile ilgili değerlendirmesi de şu şekilde oldu:

"Çalışmamış mıdır Kemal Bey? Türkiye'nin her yerine gitmemiş midir Kemal Bey? Türkiye'nin bütün kimlikleriyle barışmak için gayret sarf etmemiş midir Kemal Bey? Sivas'ın ötesine gidemeyen Cumhuriyet Halk Partisi'ne Diyarbakır'da yüzde 75 oy aldırmamış mıdır Kemal Bey? Kemal Bey bu ülkenin muhafazakarlarını CHP'ye bakışını değiştirmemiş midir? Günün sonunda diyeceksiniz ki: "Bu proje kazanmamıştır". Bu proje kazanacak projedir. Bakın bugünkü sonuçları şöyle değerlendirmemiz gerekir: Şimdi entelektüeller, yurttaşların ortalama bakış açısıyla meseleye bakmazlar. Yurttaş diyebilir ki: "Ben sonuca bakarım kardeşim, yemek, tatlı mı, tuzlu mu? Ben bunun sonucuna bakarım" ama yemeğin pişme sürecine de bakmak zorundadır"

UEFA KUPASI FİNALİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Neden kaybetmiştir Kemal Bey? Kazanamayacak aday kampanyası kimler tarafından yürütülmüştür? Kemal Bey iki yıl boyunca neden tartıştırılmıştır? Niçin sakat bir aday olarak piyasaya çıkması sağlanmıştır? Kemal Bey'in kendisinin anlatmasına ya da "altılı masa"nın metinlerinin anlatılmasına müsaade edilmemiş, buna fırsat verilmiştir? Soruyorum: "Galatasaray-Arsenal maçında Kaptan Bülent'in kolu çıktığında, "Ben oyuna devam etmiyorum" deseydi ve Galatasaray o maçı kaybetseydi... Bunun sorumlusu Fatih Terim mi olacaktı? Yoksa takımın tamamı mı olacaktı? Tabii tribünler şunu yapabilirler: Fatih Terim istifa diye bağırabilirler ama spor analistleri takımın tamamını masaya yatırırlar

'MEDYANIN SÜRECİN TARTIŞILMASINI SAĞLAMASI LAZIM'

Bu seçim neden kaybedildi? Bunu analiz etmezsek eğer bir sonraki seçim kazanamaz. Niye biliyor musunuz? Çünkü aynı hataları tekrar ettiğimiz takdirde aynısı olur. Medyanın bu sürecin tartışılmasını sağlaması lazım. Sürecin kendisi tartışılmalı. Neden, Niçin böyle oldu?

'TÜRKİYE'YE İYİLİK Mİ YAPTILAR?'

Mesela Kemal Bey kazanacak aday kaybedecek aday tartışmasının nerelerde pompalandığı, nasıl gündeme getirildiği, Kemal Bey'in nasıl sakatlanarak aday yapıldığı hiç tartışıldı mı? Hiç görmedim televizyonlarda. O dönem kazanacak aday, kaybedecek aday tartışmalarını köpürten bazı yazar ve çizerler, sosyal medya hesapları Türkiye'ye iyilik mi yaptılar? Kemal Bey'in kendisine anlatmasını engelleyen bu türden kampanyaların yürümesi acaba kime faydalı oldu? Ben seçimden bir gün sonra o kampanyaları yöneten hesapların hemen istifa çağrılarını yapmaya başladığını gördüm. Dolayısıyla bu tartışmalar uzun soluklu tartışmalardır."