Ermenistan Parlamentosu’nda milletvekillerine hitap eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile devam eden barış görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Paşinyan, “Taraflar arasında bir barış anlaşmasının olmamasının sebebi karşılıklı güven eksikliğidir. Bazı açıklama ve eylemlerde Azerbaycan’ın agresif tutumunu görüyoruz. Bunun barış anlaşmasının metne dökülmesinde olumsuz etkileri var" ifadelerini kullandı.

"AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMASI GEREKEN KONULAR VAR"

Barış anlaşması konusunda açıklığa kavuşturulması gereken konular olduğunu söyleyen Ermenistan Başbakanı, “Her önerinin ve maddenin farklı yorumlanmaması için bir mekanizmanın formüle edilmesi gerekir. Diğer husus ise anlaşmanın imzalanmasının ardından gerilimi tırmandırmanın önüne geçmek için güvenlik garantileri oluşturmak” diye konuştu.

Paşinyan, Ermenistan hükümetinin ve kendisinin söz konusu sorunların üstesinden gelinmesine yönelik siyasi ve diplomatik çabalarını yoğunlaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.

PAŞİNYAN: SAVUNMA BÜTÇESİNDEKİ ARTIŞ AZERBAYCAN'A YÖNELİK DEĞİL

Paşinyan, Ermenistan'ın 2024 savunma bütçesindeki yüzde 7'lik artışın komşu ülkelere ve Azerbaycan'a yönelik olmadığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Bu savaşa değil barışa hazırlıktır. Çünkü vatandaşların güvenlik duygusu barış ve istikrarın en önemli garantisidir. Eminim ki tüm komşu devletlerimiz kimseye saldırmayacağımız konusunda ikna olmuşlardır. Bu bağlamda silahlı kuvvetlerimizin reformu ve başarıları konusunda ifade edilen düşünceleri samimi bulmuyorum."

ERMENİSTAN ORDUSUNUN 2024 SAVUNMA BÜTÇESİNDE ARTIŞ

Ermenistan ordusu için 2024 savunma bütçesinin 1.4 milyar doların üzerinde olacağını bildiren Paşinyan, aynı zamanda ordunun geliştirilmesi için yeni silah tedarikçileri ve güvenlik ortakları bulmayı amaçladıklarını aktardı.