Erzurum’da, 10 Kasım günü Atatürk’e hakaret eden dönerci ve sosyal medya fenomeni Mustafa Atmaca, bu sabah gözaltına alınarak tutuklandı.

TikTok'daki canlı yayın sırasında bir takipçisiyle tartışan Mustafa Atmaca, "Sen gideceksin, bizim toprağımız burası. Arabistan'a da savaşmaya gideriz. Yemen de, Kudüs de bizim toprağımız. Siz İsrail'e gideceksiniz. Osmanlı kaybetmedi. Laik denen köpekler kaybetti o toprakları. Laikliği getiren köpekler, onlar kaybetti." ifadesini kullandı.

Atatürk'ün ölüm yıldönümünde sarfettiği hakaretler sonrası Mustafa Atmaca'ya sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Bunun üzerine fenomen dönerci, Atatürk'e hakaret ettiği suçlamasıyla Erzurum Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınarak tutuklandı.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA GELDİ

Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğümüzce M.A isimli şahsın sosyal medya platformu üzerinden yapmış olduğu söylemlerle ilgili olarak 11 Kasım 2023 günü Cumhuriyet Savcısından alınan talimat doğrultusunda M.A isimli şahıs 5816 (Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar) sayılı Kanuna Muhalefet suçundan gözaltına alınmış olup adli tahkikat devam etmektedir.”

"SÖZLERİM ATATÜRK'E DEĞİLDİ"

Konuyla ilgili ifadesi basına yansıyan Mustafa Atmaca'nın iddiaları reddederek şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

"Atatürk ve Cumhuriyet’in kurucularını hedef aldığıma yönelik yaratılan algı gerçeği yansıtmamaktadır. Servis edilen videoyu kaydeden şahıs videonun öncesi ve sonrası da yayınlasaydı eğer, ilgili cümlemin Büyük Önder Atatürk ve Cumhuriyet’in şerefli mimarlarına yönelik olmadığı anlaşılırdı. Kaldı ki ülkemize laikliği getirenler tarihin hiçbir aşamasında toprak kaybetmemiştir ki toprak kaybedenler laikliği getirmiş olsun. Aksine laikliği getirenler son nefeslerinde Hatay’ımızı da Anavatana katmışlardır."